Skrót od inżynier
Inżynier jest osobą posiadającą wiedzę oraz umiejętności zdobyte z zakresu nauk inżynieryjnych i technicznych. Określa się tak również tytuł zawodowy nadawanego przez uczelnie wyższe po zakończeniu studiów inżynierskich. W Polsce studia inżynierskie (techniczne) są najczęściej oferowane przez politechniki. Jednak sam tytuł inżyniera otrzymany po ukończeniu studiów na takim kierunku jest najczęściej niewystarczający na sprawowanie pełnych obowiązków inżynierskich z pełną odpowiedzialnością za nie. Potrzeba do tego jeszcze dużo doświadczenia, praktyki oraz niekiedy zdania specjalnego egzaminu zawodowego potwierdzającego posiadane kwalifikacje zdawanego przed specjalnie powołaną komisją.
Jednak czy używający tytułu inżynier mogą go skracać, czy zawsze muszą przed nazwiskiem pisać jego pełną nazwę, np. inżynier Paweł Nowak?
Oczywiście, że istnieje możliwość skracania wyżej wymienionego słowa. Skraca się go do formy „inż.”. Ważne jest, aby na końcu tego skrótu postawić kropkę. Ale czy zapomnienie o niej lub jej pominięcie jest błędem? Tak, zapis skrótu od słowa inżynier bez kropki jest zapisem błędnym.
Zgodnie z polskimi zasadami ortografii kropka przy skrótach nie występuje jedynie w przypadku, kiedy skrót oraz wyraz skracany kończą się na tę samą literę. W tym przypadku jednak wyraz skracany kończy się na literę „r”, natomiast na końcu skrótu występuje „ż”. Są to dwie różne litery, zatem obowiązkowo na końcu skrótu od inżyniera powinna się znajdować kropka.
Przykłady zastosowań:
-„Zajęcia poprowadzi mgr inż. Piotr Kowalski.”
-„Zaufaj mi jestem inż..”
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!