🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od jak wyżej

Nierzadko czytając różne artykuły czy książki można spotkać się z wyrażeniem „jak wyżej”. Co ono oznacza?
Wyrażenie jak wyżej odnosi się do czegoś, co wcześniej zostało napisane, a pisząc to ponownie, zostałoby powtórzone. Dlatego też nieraz chcąc uniknąć powtórzeń stosowane jest wyrażenie „jak wyżej”.
Czy wyrażenie to można skracać?
Oczywiście. Nie trzeba za każdym razem pisać pełnego wyrażenia „jak wyżej”. Można zastosować skrót „jw.”. Ważne jest, żeby na końcu skrótu umieścić kropkę! Skrót „jw.” został utworzony z pierwszych liter wyrażenia „jak wyżej”, a zgodnie z zasadami ortografii języka polskiego, pisząc skróty dwuczłonowych wyrażeń, w których obydwa wyrazy zaczynają się od spółgłosek piszemy tylko jedną kropkę na końcu skrótu (bez kropek i spacji pomiędzy nimi). Jednak należy pamiętać, że kropka jest obligatoryjna i jej pominięcie lub zapomnienie jest błędem.
Często wyrażenie „jak wyżej” lub jego skrót „jw.” można spotkać np. w podręcznikach:
-„Przykład zastosowania opisywanego wyrażenia jw. możemy znaleźć na stronie 196 podręcznika.”
Cytując po raz kolejny danego autora i jego dzieło w pracy, gdzie powinno zostać wpisane szczegółowe źródło, po każdym cytacie również zamiast kolejny raz wpisywać te same dane, można zastosować skrót „jw.”.
Wyrażenie „jak wyżej” można również spotkać w tabelach. Na przykład w wierszach jednej kolumny jest wpisany czas doświadczenia (1 godzina, druga godzina, itd.), w drugiej kolumnie mogą być wpisane obserwacje. Jeżeli w pierwszej kolumnie są wpisane obserwacje i przechodzimy do kolejnego wiersza (w tym przypadku godziny) i są takie same obserwacje (bez żadnych zmian) zamiast przepisywać to samo z wiersza powyżej można wpisać „jw.” I wszyscy wiedzą, że wnioski są takie same bez zmian.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!