Skrót od kapral
Kapral to najniższy stopień podoficerski w wojsku lub wojskowy mający ten stopień. W średniowieczu kapral był dowódcą samodzielnego oddziału wojsk najemnych. Słowo pochodzi z języka włoskiego (caporale – dowódca). Oznaczeniem stopnia kaprala w wojsku polskim są dwie poziome belki.
Skrót od słowa kapral to kpr. – zgodnie z zasadami interpunkcji polskiej po skrócie wyrazu, w którym została odrzucona końcowa część, stawiamy kropkę. Innymi słowy, jeżeli skrót kończy się na inną literę niż skracany wyraz, stawiamy po nim kropkę. Analogicznie ma się rzecz w przypadku skrótów ul. (=ulica), prof. (=profesor) czy godz. (=godzina).
Należy też dodać, że skróty nazw stopni wojskowych zawsze zapisujemy małą literą, np. gen. (=generał), kpt. (= kapitan), por. (=porucznik), pchor. (=podchorąży).
Kropkę po skrócie kpr. stawiamy również wtedy, gdy używamy tego wyrazu w innym przypadku niż mianownik.
A zatem możemy napisać na przykład: W tym momencie komendę nad motorówką przejął kpr. mar. (=kapral marynarz) Jan Nowak. Do obowiązków kpr. (=kaprala) Kowalskiego należała obsługa radiostacji. Do odznaczenia za bohaterską postawę na polu bitwy przedstawiono por. (=porucznika) Zalewskiego i kpr. (=kaprala) Kozaka. Przekazałem dalsze rozkazy kpr. (=kapralowi) Zielonce. Powitał nas wojskowy w stopniu kpr. (=kaprala). Stopień kpr. (=kaprala) nosił słynny niedźwiedź Wojtek.
Wyższy stopniem od kaprala jest starszy kapral – w skrócie st. kpr. Zasady stosowania tego skrótu są identyczne, jak opisane wyżej np. Służbę na stanowisku dowódcy drużyny pełnił st. kpr. (=starszy kapral) Łukasz Musiał. Na miejscu zastaliśmy jedynie st. kpr. (=starszego kaprala) Lisa, który jako najstarszy stopniem tymczasowo dowodził oddziałem.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!