Skrót od kodeks pracy
W Polsce każdy, kto chce podjąć pracę, powinien mieć chociaż podstawową wiedzę na temat przysługujących mu praw i obowiązków, a także powinności i przywilejów pracodawcy. Kodeks pracy to jeden z podstawowych aktów prawnych w Polsce, zawarte są w nim zagadnienia dotyczące praw i obowiązków pracownika i pracodawcy. Nawet w szkole średniej uczniom przedstawia się podstawowe informacje na temat tego jakże ważnego w dorosłym życiu aktu prawnego. Nie każdy wie jednak, jak poprawnie utworzyć skrót od Kodeksu pracy. Postaram się przybliżyć to zagadnienie, tak by nikt nie miał z tym już problemów.
Kodeks pracy ma dwa alternatywne skróty kp. oraz k.p. Obie formy są poprawne. Ważne, abyśmy skróty te pisali małymi literami, do zapisywania skrótów nie używamy wielkich liter, jest to uznawane za błąd.
Należy też przyswoić i zapamiętać zasadę, że piszemy k.p, a nie k. p., czyli po prostu nie stawiamy spacji między członami skrótu, które są jednoliterowe, a ponadto każdy z nich zakończony jest kropką. Przy pisaniu skrótów aktów prawnych nie kierujemy się żadnymi konkretnymi i oficjalnymi zasadami, stosujemy tylko ogólnie przyjęte zasady ortograficzne i poprawnej pisowni.
Pełna nazwa ustawy to Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 1975 roku, natomiast ostatnia zmiana weszła w życie 1 grudnia 2020 roku, tak więc prawo w Polsce ciągle się zmienia i warto być ze zmianami na bieżąco. Kodeks pracy składa się z 15 działów i obejmuje takie zagadnienia, jak wynagrodzenie za pracę, obowiązki pracodawcy i pracownika, czas pracy, urlopy pracownicze, przepisy BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy, odpowiedzialności za wykroczenia czy zatrudnianie młodocianych.
Przykłady zastosowania:
W dziale ósmym k.p. przeczytamy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem.
Często korzystam z kp., aby dowiedzieć się o swoich prawach i obowiązkach jako pracownik.
W kp. przeczytamy, że obowiązek pracy pracownika ustaje wraz z jego śmiercią.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!