Skrót od ksiądz
Tworzenie skrótów wyrazowych nie jest skomplikowane, aby móc je stosować prawidłowo należy poznać kilka ważnych zasad, jedną z nich jest ta, która dotyczy skrócenia wyrazu ksiądz. Zanim przejdziemy do sedna, wyjaśnijmy sobie pojęcie kapłana, bo przecież, jak można skracać wyraz, nie znając jego znaczenia?
Mam nadzieję, że z czystej ciekawości przeczytać tę część mojego wywodu.
Ksiądz to inne określenie kapłana lub prezbitera, czyli osoby, która przyjęła święcenia prezbiteratu i ma prawo wykonywania posługi duszpasterskiej. Określenie to stosuje się w Kościele katolickim, protestanckim, jak i również prawosławnym. Każdy mężczyzna, który zdał maturę i jest gotowy żyć
w samotności może zostać księdzem. Nauka i formacja w seminarium duchownym trwa sześć lat i jest uwieńczona, jak już wspomniałem, święceniami kapłańskimi.
Na wstępny rzut oka wydawałoby się, że jest to skomplikowane, nic bardziej mylnego. Postaram się to udowodnić w najkrótszy i najbardziej możliwy sposób. Skrócenie wyrazu ksiądz jest bardzo proste, aby móc to zrobić trzeba się nauczyć poniższej zasady:
Jeżeli w skrócie, który kończy się na inną literę niż końcowa litera wyrazu, który skracamy to musimy postawić kropkę, np.
Ks. Łukasz odprawi w niedzielę Mszę Świętą w intencji o uzdrowienie mojej babci
z choroby.
Identyczną zasadę stosujemy podczas skracania wyrazów diakon i kardynał.
Reasumując, aby nie popełniać błędów ortograficznych należy opanować określone reguły, które pomagają podczas pisania wypracowań.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!