🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od na poziomem morza

Podczas mierzenia wysokości bezwzględnej danej rzeczy, miejsca lub obiektu znajdującego się na kuli ziemskiej, czyli wysokości wyrażonej najczęściej w metrach, mierzonej od średniego ustalonego poziomu morza, używamy dwóch wyrażeń: 'nad poziomem morza’ oraz 'pod poziomem morza’.

W tym tekście odniosę się do pierwszego z wyrażeń, czyli 'nad poziomem morza’. Należy zapamiętać, że skrót od niego jest wyjątkiem od zasady, że przy skracaniu kilkuwyrazowych fraz, w których każde słowo rozpoczyna się od spółgłoski, należy postawić kropkę dopiero na końcu (przykładem mogą być skróty: 'cdn.’ – ciąg dalszy nastąpi oraz tzw. – tak zwany). W przypadku powyższego wyrażenia skrócona wersja powinna wyglądać następująco: 'n.p.m.’, a więc, jak łatwo zauważyć, kropki należy postawić po każdym wyrazie.

Przykłady z zastosowaniem skrótu od wyrażenia 'nad poziomem morza’:
– „Mount Everest, czyli najwyższy szczyt świata, ma wysokość 8 849 m n.p.m.”,
– „Jezioro, przy którym mieszka Przemysław, znajduje się na wysokości 947 m n.p.m.”,
– „La Rinconada to miasto w peruwiańskiej części Andów, które wzniesiono na wysokości około 5100 m n.p.m., w związku z czym jest ono najwyżej położonym miastem na świecie”.

Mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi zapamiętasz, w jaki sposób pisze się skrót od wyrażenia „nad poziomem morza” oraz że owy skrót jest wyjątkiem od przyjętej reguły, w związku z którą wyrażenia kilkuwyrazowe, których wszystkie słowa zaczynają się od spółgłosek, skracają się tak, że kropkę zapisuje się jedynie na końcu skrótu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!