Skrót od na przykład
Wyrażenie 'na przykład’ jest jednym z najczęściej używanych w szkołach i nie tylko. We wszelakiego rodzaju wypracowaniach, rozprawkach, sprawozdaniach, czy innych typach wypowiedzi używa się go, aby podać kilka przykładów do danego zagadnienia.
Nie każdy jednak wie, jak utworzyć poprawny skrót. Mianowicie, skracając wyrażenia kilkuwyrazowe, w których każde kolejne słowo rozpoczyna się spółgłoską, kropka powinna się pojawić dopiero na końcu. Ta zasada jest widoczna właśnie w tym przypadku, a więc poprawny skrót powinien wyglądać: 'np.’.
Niektórzy zastanawiają się, czy jeśli chcemy wypisać dłuższą listę, można postawić po wyżej wspomnianym skrócie dwukropek. Odpowiedź brzmi – można. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby tego nie robić.
Warto wspomnieć, że wersja skrócona nie jest mile widziana w dłuższych pracach pisemnych. Lepiej wtedy napisać pełne wyrażenie, niż narażać się na nieprzychylność odbiorcy. Skrót stosujemy zazwyczaj w zwykłych notatkach lub tekstach przeznaczonych do własnego użytku.
Przykłady ze skrótem 'np.’:
– „Ssakami są np. słoń, człowiek, nietoperz, lampart i delfin”,
– „Nie smakuje mi wiele potraw, takich jak np. zupa ogórkowa, risotto, gołąbki i spaghetti”,
– „W utworze zawarto sporo środków literackich, np. epitetów, porównań oraz onomatopei”,
– „W jego szkole kilku uczniów wykazuje się zachowaniami agresywnymi, np. kopią inne dzieci, wyzywają rówieśników, czy rzucają w nauczycieli kredkami”,
– „Kiedy byłem dzieckiem, miałem wiele pomysłów odnoszących się do mojego przyszłego zawodu i chciałem być np. astronautą albo policjantem”.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!