🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od na temat

Skróty wyrazowe są bardzo często używa. W dzisiejszych czasach powstają na dodatek nowe jeszcze mało znane skróty, ponieważ obecnie wysiaduj się więcej w domach niż z innymi ludźmi, co jest przyczyną COVID-19. Ludzie w obecnej sytuacji przesiadują więcej w domach i używają mediów społecznościowych, czy czatów online. W tym wypracowaniu wyjaśnię wam kiedy przy skrócie piszemy kropkę, a kiedy nie oraz powiem Wam jak skrócić wyrazy „na temat”.
Wyraz „na temat” to inaczej nt. W danym skrócie piszemy kropkę, ponieważ powstał on przy złożeniu pierwszej litery 1 wyrazu oraz także pierwszej litery 2 wyrazu.
Aby nie musieć postawić kropki po skrócie musi on mieć pierwszą i ostatnia literę jak wyraz podstawowy.
Przedstawię Wam teraz zdania przykładowe z użyciem skrótu „nt.”, czyli „na temat”, poprzez te zdania zapoznacie się bliżej z wyżej wymienionym skrótem wyrazowym oraz poznacie jego zastosowanie w zdaniach.
1. Karol nie mówisz na temat – krzyknęła Pani Karyna. – Karl nie mówisz nt. – krzyknęła Pani Karyna.
2. Przeczytałam ostatnio ciekawa książkę na temat fauny i flory w Polsce. – Przeczytałam ostatnio ciekawa książkę nt. fauny i flory w Polsce.
3. Czy napiszesz mi opowiadanie na temat kłótni Rejenta i Cześnika w Zemście Aleksandra Fredro? – Czy napiszesz mi opowiadanie nt. kłótni Rejenta i Cześnika w Zemście Aleksandra Fredro?
W powyższych zdaniach przedstawiłam zastosowanie skrótu nt. w zdaniach i zagłębiłam Waszą wiedzę w bliższe znaczenie skrótu „na temat”.
Skrót ten jest mniej stosowany niż skrót „np.”, ale też spotykamy go w życiu codziennym, dlatego warto go znać.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!