🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od naszej ery

Podział na tzw. naszą erę oraz okres przed naszą erą jest wyrażeniem często używanym poczas nauki o historii. Za punkt krytyczny, który wyznacza rozpoczęcie ery chrześcijańskiej uznaje się datę narodzin Jezusa Chrystusa (zgodnie z gregoriańskim kalendarzem). Skrótem okresu naszej ery jest n.e. i odpowiada on łanińskiemu skrótowi A.D., czyli anno Domini (roku pańskiego) oraz skrótowi angielskiemu C.E.( Common Era). Oznacza to, że skrót ten jest połączeniem pierwszych liter wyrazów, które wchodzą w skład całego wyrażenia jakim jest nasza era.
Dlaczego skrót n.e. pisze się wraz z kropkami? Odpowiedź jest następująca: zgodnie z zasadami pisowni jeżeli w nazwie, która składa się z dwóch wyrazów, bądź jest połączeniem wielu wyrazów, a drugi z tych wyrazów, lub w przypadku bardziej złożonych połączeń (kolejny wyraz) rozpoczyna się samogłoską, to skrót tej nazwy należy kończyć kropką po skrócie każdego wyrazu. Skróty często wykorzystywane są w artykułach naukowych, czasopismach lub w książkach i warto umieć je interpretować. Skrót n.e. można spotkać w wielu publikacjach na różne tematy, np. dotyczących historii świata. Przykładowe zdania z użyciem tego skrótu to:

To są najważniejsze daty n.e.
Data narodzin Jezusa Chrystusa stanowi początek n.e.

Warto także wiedzieć, że okres poprzedzający naszą erę opisuje się jako czas przed naszą erą, a skrót zapisuje się jako p.n.e.
Jeżeli chodzi o przykładowe zdania z użyciem tego skrótu mogą one być następujące:

Piramidy w Gizie zostały wybudowane około 2600 lat p.n.e.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!