🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od oddział

Skrót to istniejący w języku pisanym sposób zapisu wyrazu lub połączenia słownego w formie skróconej w celu jego ekonomizacji. Czyli mówiąc prościej, żeby zaoszczędzić czas i miejsce pisząc dany wyraz, skracamy go do odpowiedniej formy. A żeby uniknąć błędów i nieporozumień, odpowiedni kształt danego skrótu uregulowany jest przez ogólno przyjęte zasady.
Wyrazu „oddział” często używamy w pismach formalnych, stylu urzędowym, przy adresowaniu pism, przy nazwach przedsiębiorstw. Tego typu teksty z reguły powinny być krótkie, klarowne i przejrzyste. Żeby osiągnąć taki efekt, wyraz ten należy skrócić.
A żeby zrobić to prawidłowo, należy zapisać go w formie „o”.Skrót ten powstał przy użyciu pierwszej litery skracanego wyrazu. I w związku z tym, że nie kończy się ostatnią literą wyrazu „oddział”, na jego końcu stawiamy kropkę.
Skrót „o.” jest również efektem skrócenia wyrazu „ojciec”. Z tego powodu, w czytanym tekście, w którym został on zawarty, zawsze musimy zwrócić uwagę na kontekst. Musimy też na niego uważać przez wzgląd na to, że powstały skrót w odniesieniu do liczby pojedynczej, jak i mnogiej wyrazu, przybiera taką samą formę. Zapisujemy go przy użyciu małej litery, chyba że składnia zdania wymaga inaczej.
Oto przykładowe zdania z użyciem wyżej wymienionego skrótu:
– Monika zaadresowała list: „Zakład Ubezpieczeń Społecznych o. Gdańsk”;
– Katarzyna rozpoczęła pracę na o. hematologicznym w czerwcu tego roku;
– O. warszawski naszej firmy odniósł w tym miesiącu najlepsze wyniki finansowe;
– O. rozpoznawczy wojska był najprężniej rozwijającą się jednostką,
– W związku z remontem naszej kliniki, o. pediatryczny i kardiologiczny zostały tymczasowo przeniesione na drugie piętro budynku.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!