🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od pełniący obowiązki

Bardzo często możemy spotkać się ze skrótami. Kiedy nie masz czasu napisać długiej wiadomości, warto ich użyć! Są wygodne, ale trzeba wiedzieć co oznaczają. Możemy znaleźć je w wielu miejscach, na przykład serwisach internetowych, podręcznikach szkolnych oraz w wielu, wielu innych. Ich znajomość naprawdę potrafi pomóc, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach często je spotykamy. Dzisiaj chciałabym omówić jeden z nich. Jak wygląda? Stawiamy kropkę? W jakich przykładowych zdaniach możemy użyć tego skrótu?

Pełniący obowiązki – skrócona forma
Zacznijmy od wyznaczenia samego wyglądu skrótu. Jest to „p.o.”, ale dlaczego zarówno po pierwszej, jak i drugiej literze widzimy kropkę? Jak można zauważyć, w tym przypadku skrót to nic innego, jak pierwsze litery słów w nim zawartym. Jeśli mamy do czynienia z takim przypadkiem, po każdym słowie należy postawić kropkę.

Jak zapamiętać?
W porządku, wiemy już jak wygląda skrót. Jednak czy z zapamiętaniem będzie równie łatwo? Tak, wystarczy tylko skupić się na samej budowie. Skrócona forma od „pełniący obowiązki” to „p.o.”, a więc użyte są pierwsze litery słów. Przy takiej sytuacji po każdej z literek stawiamy kropkę. Nie jest to zbyt skomplikowane, prawda?

Przykłady zastosowania skrótu „p.o.”:
1. Przyjmie was p.o. dyrektora firmy, pani Basia zajmująca się tego typu sprawami.
2. Ze względu na przeziębienie naszej dyrektorki, zajmie się wami jej p.o., czyli pan Mariusz.
3. Z tego powodu, że dyrektor jest chwilowo zajęty, wykład poprowadzi p.o., pan Jarosław.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!