Skrót od piątek
Piątek, piąteczek, piątunio ! Któż z nas nie cieszy się na myśl o nadchodzącym weekendzie? Spotkania ze znajomymi, oglądanie ulubionych seriali, pójście do kina, do teatru, na mecz, na plac zabaw, spacerek z psem, granie w gry planszowe z rodzeństwem, pomoc rodzicom-tyle różnych, wspaniałych rzeczy możemy zrobić, gdy mamy wolne od pracy czy szkoły. Na szczęście, piątek to ostatni dzień szkolny i roboczy tygodnia, niektórzy jednak do pracy chodzą także w soboty, a są i tacy, co nawet w niedzielę muszą stawić się w miejscu pracy. Piątek to dzień tygodnia między czwartkiem a sobotą, zawsze budzi pozytywne skojarzenia, daje szansę na odpoczynek i relaks. Jak jednak poprawnie zapisać skrót od piątku?
Poprawny skrót od piątku to pt. Po tym skrócie stawiamy kropkę, ponieważ tworzymy go z wykorzystaniem tylko pierwszej części wyrazu, który skracamy, poza tym skrót ten nie kończy się na spółgłoskę.
Kilka ciekawostek:
Według tradycji biblijnej, niedziela uznawana jest za pierwszy dzień tygodnia (nie zaś poniedziałek), piątek jest więc odpowiednio szóstym dniem tygodnia.
Natomiast, według międzynarodowej normy ISO-860, piątek określany jest piątym dniem tygodnia. Polska nazwa piątku pochodzi od liczby pięć.
Dla chrześcijan piątek to dzień śmierci Jezusa Chrystusa, wyznawców niektórych wyznań obowiązuje post. Dla wyznawców islamu, muzułmanów, piątek jest dniem świętym. W judaizmie zaś piątek rozpoczyna szabat. W kulturze zachodniej, jak już wspomniałam, piątek ,,otwiera bramy” do weekendu. Skrót pt. używany jest jednak dość rzadko.
Przykładu poprawnego użycia skrótu:
-,,W pt. pojedziemy na wycieczkę do zoo, zobaczymy te nowe żyrafy.”- moja młodsza siostra wysłała mi sms o tej radosnej treści.
-W każdy pt. nasza galeria handlowa ,,Elizabette” będzie otwarta trzy godziny dłużej.
-W kinie ,,Amanda” w każdy pt. oferujemy darmową kawę i gorącą czekoladę dla uczniów i studentów.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!