🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od podpułkownik

Stopień wojskowy podpułkownika jest jednym w wyższych stopni występujących w wojsku. Jest on zaliczany do korpusu oficerów starszych i jest to stopień wyższy od majora, ale niższy od pułkownika.
W Polsce obecnie, wojskowi Wojsk Lądowych, którzy posiadają stanowisko podpułkownika mogą spełniać funkcję między innymi: szefa brygady, szefa logistyki brygady, szefa wydziału, czy dowódcy batalionu.
Podpułkownika w Wojsku Polskim można poznać po tym, iż na naramienniku będzie miał wyszyte dwie belki oraz dwie gwiazdki.
Stopień podpułkownika w Polsce oprócz wojska występuje również w: Służbie Więziennej, Służbie Ochrony Państwa (SOP), Służbie Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), czy Agencji Wywiadu (AW).
W Państwowej Straży Pożarnej (PSP) stopień ten posiada inną nazwę niż podpułkownik, a jest nią brygadier. W Policji będzie to młodszy inspektor, a w Marynarce Wojennej- komandor porucznika.

Czy można skracać stopień podpułkownika?
Oczywiście. Skrót od tego stopnia to „ppłk”. Ważne jest, iż jeżeli skracamy wyraz ten występujący w mianowniku (podpułkownik), wtedy nie należy stawiać kropki na jego końcu. Wynika to z faktu, iż skrót oraz wyraz skracany kończą się na taką samą literę. Jeżeli zaś, będziemy chcieli użyć tego stopnia w innym przypadku, niż mianowniku (wtedy już będzie inna litera na końcu wyrazu skracanego oraz skrótu) należy bezwzględnie postawić kropkę na końcu („ppłk.”), ewentualnie jeżeli będzie występowało „a” na końcu istnieje możliwość skrótu do formy „ppłka” (bez kropki).

Przykłady użycia:
-„Do stopnia ppłk. został awansowany major Kowalski.”
-„Ppłk Jan Nowak został poproszony o lekcję pokazową w Szkole Podstawowej nr 5 w Kamionkach.”
-„Niestety nie będzie dzisiaj z nami ppłka Krzysztofa Kowalskiego. Zatrzymały go obowiązki służbowe.”

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!