Skrót od północny zachód
Kierunki świata, róża wiatrów. Zapewne wielu z was uczyło się ich na geografii i pewnie nie tylko. Są ludzie, którzy lubią się ich uczyć, a są ludzie, którzy do tej pory nie wiedzą czy wschód leży po prawej, czy po lewej stronie mapy. Lecz ja dzisiaj spróbuję przybliżyć wam temat północnego zachodu, ale nie będziemy tu mówić o tym w geograficznym znaczeniu, a zajmiemy się jego skrótem.
Zacznijmy od tego, że dla polaków najważniejsze są dwie wersje: polskojęzyczna i anglojęzyczna. W angielskim mamy, podobnie jak w polskim, osiem skrótów oznaczających kierunki świata; N (północ), NE (północny wschód), E (wschód), SE (południowy wschód), S (południe), SW (południowy zachód), W (zachód) i NW (północny zachód, którym się dzisiaj zajmiemy).
Teraz powiemy sobie o skrócie słowa ”północny zachód”. Zapewne jest wiele osób, którym w swoich wypowiedziach pisemnych po prostu nie chce się używać pełnej nazwy, dlatego używaj skrótu, który piszemy ”płn. zach.”. Nie będzie również błędem jeśli napiszemy zamiast ”płn.” ”pn.”, dlatego że północ ma dwa skróty, które są poprawne, oraz jeśli pomiędzy ”płn.” a ”zach.” postawimy myślnik, gdyż ta opcja jest również dozwolona. Przy pisaniu go należy pamiętać także o kropkach po ”płn.” i ”zach.”, gdyż zgodnie z zasadą ortograficzną, po skrótach, w których znajdują się fragmenty pełnego słowa piszemy kropkę.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!