Skrót od południe
Południe w języku polskim ma dwa znaczenia.
Pierwsze z nich oznacza godzinę 12:00. Jest to pora dnia występująca w połowie doby i oddziela ranek od popołudnia.
Występuje również południe słoneczne, czyli takie kiedy słońce jest w najwyższym punkcie na niebie w ciągu dnia. Teoretycznie powinno wtedy być dokładnie nad głową obserwatora jednak jest tak w cztery dni w roku: podczas równonocy wiosennej oraz jesiennej na równiku, podczas przesilenia letniego na zwrotniku Raka oraz na zwrotniku Koziorożca podczas przesilenia zimowego. Co ciekawe chociaż wydawać by się mogło, iż południe zegarowe i słoneczne powinny występować w tym samym czasie, prawie nigdy się one nie pokrywają.
Ostatnie znaczenie południa, to jedna z czterech głównych stron świata. Spoglądając na mapę jest to ta strona świata znajdująca się „na dole”.
Południe oznaczające kierunek można skracać. W języku polskim możliwe są dwie odmiany krótka oraz długa. Krótka to „pd.” natomiast długa „płd.”. Obydwie są poprawne. Należy pamiętać, iż po nich należy bezwzględnie postawić kropkę niezależnie od tego , czy występują na końcu zdania, czy też nie. Wynika to z zasady ortograficznej mówiącej, iż jeżeli skrót wyrazu oraz wyraz skracany nie kończą się na tę samą literę kropka na końcu skrótu jest obowiązkowa.
Występuje jeszcze jeden uniwersalny skrót południa (jako strony świata) dla całego świata. Ten skrót to „S” (bez kropek). Skrót ten powstał od pierwszej litery angielskiej nazwy południa „South”. Należy pamiętać, iż skrót ten piszemy z wielkiej litery bez kropki na końcu.
Przykłady zastosowania:
-„S na kompasie oznacza południe.”
-„Idź 2 km na płd. a dojdziesz do jeziora.”
-„Na pd. Polski są Tatry.”
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!