🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od południowy zachód

Południowy zachód jest jednym z pośrednich kierunków świata.
Obydwa te wyrazy oznaczające stronę świata między południem a zachodem podlegają deklinacji. Również skrót, mimo iż za każdym razem jest pisany tak samo podczas czytania w zdaniu powinien zostać odmieniony w taki sposób, jak wynika z kontekstu zdania.
Jak zatem skracać kierunek świata: południowy zachód?
Istnieją dwa poprawne i alternatywne sposoby krótszy oraz dłuższy. Krótszy z nich pozwala na skrócenie do postaci „pd.-zach.”, dłuższa wersja zaś wygląda następująco: „płd.-zach.”. Należy zwrócić szczególną uwagę i pamięć na fakt, iż po każdym skracanym wyrazie należy obowiązkowo postawić kropkę. Wynika to z zasady ortograficznej mówiącej, iż jeżeli skracane wyrazy oraz skrót nie kończą się tą samą literą, wtedy kropka jest obligatoryjna. Kolejnym ważnym elementem skrótu jest myślnik pomiędzy skracanymi głównymi kierunkami świata, który również jest obowiązkowy. Zatem należy pamiętać, iż mamy dwie wersje zapisu skrótu od kierunku południowy zachód: „płd.-zach.” oraz „pd.-zach.”, jednak jeżeli zapiszemy je bez myślnika oraz dwóch kropek będzie to zapis błędny.
Występuje jeszcze jeden uniwersalny skrót południowego zachodu (jako strony świata) dla całego świata. Ten skrót to „SW” (bez kropek). Skrót ten powstał od pierwszych liter angielskiej nazwy południowego zachodu, tj. „South West”. Należy pamiętać, iż skrót ten piszemy z wielkich liter bez kropek na końcu.
Przykłady zastosowania:
-„SW na kompasie oznacza południowy zachód.”
-„Idź 3 km na płd.-zach. a dojdziesz do polany.”
-„Na pd.-zach. Polski leży województwo dolnośląskie.”

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!