🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od powiat

Zacznę od wytłumaczenia czym właściwie są powiaty. W Polsce od początku 1999 roku obowiązuje trójstopniowy podział administracyjny, czyli dzielimy Polskę na województwa, które dzielimy z kolei na powiaty, które jeszcze dzielimy na gminy. Jako ciekawostkę mogę jeszcze powiedzieć, że aktualnie mamy w naszym kraju 314 powiatów.

W „Wielkim słowniku ortograficznym PWN” jest napisane: „powiat -wiatu, -wiecie; -wiatów (skrót: pow.): powiat przemyski”. Więc według niego aby utworzyć skrót od rzeczownika „powiat” powinniśmy napisać „pow.”, czyli zapisujemy trzy pierwsze litery słowa, a potem stawiamy kropkę. Jest to zgodne z jedną z zasad skracania wyrazów, według której „zostawiamy tylko pierwszą literę lub kilka pierwszych liter, z których ostatnia wyraża spółgłoskę, i po nich stawiamy kropkę.”

Przykłady innych wyrazów, które skracamy zgodnie z tą samą zasadą:
rok – r.
ulica – ul.
generał – gen.
profesor – prof.

Skrótu „pow.” często będziemy używać pisząc o jakimś konkretnym powiecie lub wymieniając powiaty danego województwa, warto więc wiedzieć, że nazwy powiatów (np. białobrzeski,
ciechanowski) należy pisać z małej litery.

Przykład zastosowania skrótu „pow.”:
W województwie świętokrzyskim mamy 13 powiatów są to: pow. buski, pow. kazimierski, pow. konecki, pow. opatowski, pow. sandomierski, pow. jędrzejowski, pow. kielecki, pow. pińczowski, pow. ostrowiecki, pow. skarżyski, pow. starachowicki, pow. włoszczowski, pow. staszowski oraz Urząd Miasta w Kielcach, (czyli powiat grodzki).

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!