🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od pozycja

Poprawną pisownią skrótu od słowa „pozycja” jest – poz.
Skrót ten powstaje poprzez odrzucenie końcowej części wyrazu pierwotnego i postawienie kropki. Gdyby skrót kończył się na tę samą literę, na którą kończy się wyraz pierwotny i występuje w mianowniku wówczas nie stawialibyśmy po nim kropki.
Przykładami doskonale obrazującymi tę zasadę tworzenia skrótów są:
– numer – skrótem tego wyrazu jest – nr ( pisany bez kropki ponieważ zarówno wyraz skracany jak i skrót kończą się na literę „r”)
– grupa – skrótem tego wyrazu jest – gr. (pisany z kropką ponieważ skrót kończy się na inną literę niż wyraz skracany i powstaje poprzez odrzucenie końcowej części wyrazu skracanego )
– major – skrótem tego wyrazu jest – mjr ( pisany bez kropki ponieważ zarówno wyraz skracany jak i skrót kończą się na literę „r”)
– strona – skrótem tego wyrazu jest – str. (pisany z kropką ponieważ skrót kończy się na inną literę niż wyraz skracany i powstaje poprzez odrzucenie końcowej części wyrazu skracanego)
– według – skrótem tego wyrazu jest – wg ( pisany bez kropki ponieważ zarówno wyraz skracany jak i skrót kończą się na literę „g”)
Przykładowe zdania z użyciem słowa „pozycja” oraz skrótu „poz.”
1. Dzięki ciężkim treningom Ireneusz awansował z pozycji 5 na pozycję 2. = Dzięki ciężkim treningom Ireneusz awansował z poz. 5 na poz. 2.
2. Znalazłam błąd rachunkowy w tabeli w pozycji 8. = Znalazłam błąd rachunkowy w tabeli w poz. 8.
3. Proszę dokładnie sprawdzić pozycję 4 niniejszej umowy, znajdują się tam dane do przelewu. = Proszę dokładnie sprawdzić poz. 4 niniejszej umowy, znajdują się tam dane do przelewu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!