🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od profesor

Z tytułem profesora najczęściej po raz pierwszy spotykają się uczniowie szkoły średniej. Przyjęło się, że zwyczajowo powinno się w tych typach szkół mówić o nauczycielach (mimo iż uczą tam osoby z tytułem magistra). Istnieje możliwość jednak (w ramach awansu zawodowego), aby nauczyciel innych niż wyższe (szkoła podstawowa oraz ponadgimnazjalna) został profesorem oświaty. Tytuł ten nadawany jest nauczycielom przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania
Profesor na uczelniach wyższych jest zaś „prawdziwym” profesorem, ponieważ tytuł profesora jest tytułem naukowym nadawanym samodzielnemu pracownikowi instytutu naukowego lub uczelni wyższej. Nadawany jest on przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku złożonego przez macierzystą uczelnię wyższą pracownika naukowego mającego zostać profesorem. Weryfikacji tej dokonuje Rada Doskonałości Naukowej. Tytuł profesora nadawany jest pracownikom szkół wyższych oraz instytutów naukowo-badawczych dożywotnio za osiągnięcia naukowe oraz dydaktyczne.
Czy tytuł profesora można skracać?
Oczywiście. Skrót od tego tytułu naukowego to „prof.”. Należy pamiętać o kropce na ego końcu! Wynika to z zasady, iż jeżeli skrót nie kończy się na tę samą literę (w tym wypadku „f”) co wyraz skracany (w tym wypadku „r”) wtedy należy obowiązkowo postawić kropkę. Jej brak jest błędem!
Przykłady zastosowania:
-„Zajęcia ze statystyki opisowej poprowadzi prof. Małgorzata Domańska.”
-„Prof. Adam Nowak pracuje już na tej uczelni 50 lat.”

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!