Skrót od redaktor
Redaktor jest zawodem polegającym na redagowaniu tekstów lub tworzeniem audycji telewizyjnych lub radiowych.
Najczęściej redaktora można spotkać w wydawnictwach, np. książkowych, gazet oraz w radiu i telewizji.
Czym zajmuje się redaktor?
Jego pierwszym i najważniejszym zajęciem jest redagowanie tekstów, tj. napisanie tekstu poprawnego logistycznie oraz stylistycznie (nie wspominając o ortografii) na wybrany, interesujący temat. Korekta tego tekstu i późniejsza publikacja.
Redaktor zajmuje się również sprawdzeniem faktów. Nie trudno jest napisać tekst, ale ważne jest, aby nie była to fikcja literacka (od tego są pisarze). Redaktor pisze teksty zgodne z rzeczywistością, dlatego też muszą być one rzetelnie sprawdzone i najlepiej z wyszczególnionymi źródłami.
Niekiedy też, kiedy redaktor nie jest jednocześnie autorem tekstu a jedynie jego, no właśnie redaktorem, musi się kontaktować z autorem tekstu. Jest wtedy łącznikiem z jednej strony z autorem, a z drugiej z potencjalnym wydawcą.
Czy słowo redaktor można skracać?
Owszem, istnieje taka możliwość. Skrót od słowa redaktor to „red.” Zawierający kropkę na końcu. Wynika to z zasady ortograficznej mówiącej, iż jeżeli słowo skracane oraz skrót nie kończą się na tę samą literę, wtedy należy bezwzględnie na końcu skrótu postawić kropkę. Tak jest w tym przypadku. Skrót kończy się na „d”, natomiast wyraz skracany na „r”. Dlatego też pominięcie kropki jest błędem!
Przykłady użycia:
-„Artykuł został napisany przez red. Annę Kowalską.”
-„Nowym red. nacz. naszej gazety został pan Adam Nowak.”
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!