Skrót od rodzaj męskoosobowy
Chciałabym przedstawić Wam dzisiaj jak poprawnie zapisać skrót od rodzaju męskoosobowego. Zacznijmy może od tego, co to jest za rodzaj i do jakiej części mowy jest przyporządkowany. Jest to rodzaj liczby mnogiej, który przyporządkowany został do czasowników, rzeczowników, przymiotników i liczebników. Najczęściej występuje dla rodzaju męskiego w liczbie mnogiej. Podam Wam po kilka przypadków wystąpienia rodzaju męskoosobowego dla poszczególnych części mowy:
– dla czasowników: uczyli się, czytali, sprzątali, gotowali (jak łatwo jest zauważyć w liczbie mnogiej czasowniki tego rodzaju przyjmują końcówkę -li);
– dla rzeczowników: chłopcy, studenci, mężczyźni, laptopy, auta;
– dla przymiotników: dobrzy, niegrzeczni, niewyspani;
– dla liczebników: trzeci, drudzy, tysięczni.
Wiemy już, co to jest rodzaj męskoosobowy, ale czy potrafimy poprawnie zapisać ten skrót? Pewnie pojawią się pytania, po co nam są skróty? Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ pomagają nam one zaoszczędzić czas na pisanie wypowiedzi, oszczędzić miejsce i tusz. Musimy pamiętać o tym, że nie zawsze musimy pisać pełną formę wyrazu, ponieważ jest ona bardzo długa. W ten sposób powstały właśnie skróty. Poprawna pisownia skrótu rodzaj męskoosobowy to „r. męskoos.”. Musimy zawsze pamiętać o kropce po każdym skracanym wyrazie. Zasada ortograficzna mówi nam, że wyrazy skracane i skróty niekończące się na tę samą literę zawsze należy oddzielić kropką. W przypadku skrótu r. męskoos. musimy taką kropkę zastosować dwa razy.
Przykład użycia w zdaniu:
Rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i liczebniki w liczbie mnogiej posiadają dwa rodzaje: r. męskoos. i r. nmos.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!