🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od rodzaj niemęskoosobowy

Chciałabym dzisiaj przybliżyć Wam poprawną pisownię skrótu od rodzaj niemęskoosobowy. Zacznijmy od tego, co to jest rodzaj niemęskoosobowy. Jest to rodzaj gramatyczny liczby mnogiej, który przyporządkowany jest do czterech części mowy: czasownika, rzeczownika, przymiotnika oraz liczebnika. Najczęściej występuje w liczbie mnogiej dla rzeczowników, które w liczbie pojedynczej posiadają rodzaj żeński i nijaki.
Podam Wam po kilka przykładów tych części mowy w rodzaju niemęskoosobowym:
– dla czasowników: zrobiły, upiekły, wyjechały (co ciekawe można zauważyć, że dla czasowników w czasie przeszłym rodzaj niemęskoosobowy przyjmuje końcówkę „-ły”;
– dla rzeczowników: dziewczynki, kobiety, panie, dzieci;
– dla przymiotników: wspaniałe, złe, oburzone;
– dla liczebników: trzecie, piąte, pierwsze, tysięczne.
Po co tworzy się skróty? Nie zawsze musimy pisać pełną formę rodzaj niemęskoosobowy, ponieważ powstały skróty, aby zaoszczędzić nasz czas, miejsce na papierze i również tusz, jeśli chcemy coś wydrukować. Poprawną formą skrótu od rodzaj niemęskoosobowy jest „r. nmos.” Aby poprawnie zapisać ten skrót musimy go rozdzielić aż dwoma kropkami. Pewnie się zastanawiacie dlaczego? Zaraz Wam podam zasadę, która tutaj obowiązuje. Mianowicie chodzi o to, że wyraz skracany i skrót nie kończą się na taką samą literę. W takim przypadku po skrócie zawsze należy postawić kropkę. Wyraz rodzaj kończy się na głoskę „j”, a skrót to zaledwie jedna głoska „r” i w tym przypadku musimy po niej postawić kropkę. Wyraz niemęskoosobowy kończy się na głoskę „y”, a skrót to nmos, więc jest to głoska „s”. W tym przypadku także trzeba postawić kropkę. Mam nadzieję, że jest to jasne i nie będziecie popełniać błędów.
Przykład użycia w zdaniu:
Czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki i liczebniki w liczbie mnogiej posiadają dwa rodzaje: r. męskoos. i r. nmos.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!