Skrót od rodzaj żeński
Często można spotkać się ze skrótami. Kiedy nie ma czasu napisać długiej wiadomości do znajomego, nagle stają się bardzo pomocne, prawda? Nie jest to jedyna sytuacja w której naprawdę potrafią ułatwić życie. Czasem nawet na serwisie internetowym można je znaleźć. Obecnie regularnie są używane, dlatego znajomość ich może być ważna dla choćby komunikacji z drugą osobą, czy po prostu zrozumieniem o czym właściwie jest przeczytane to zdanie w Internecie. Jest dużo pozytywnych cech skrótów, a zapamiętanie ich nie wymaga zbyt dużo trudu! Dzisiaj omówimy jeden, dość rzadki przypadek… a mianowicie skrót złożony z dwóch słów. Jak wygląda? Stawiamy kropkę? Jeśli tak, to gdzie?
Skrót od rodzaj żeński
W porządku, a więc jak zapisujemy skróconą formę? Jest to całkiem dziwny przypadek, ponieważ jak widać u góry- mamy do czynienia ze skrótem składającym się z dwóch słów. Jest to „r.ż.”, razem z dwoma kropkami. Jedna znajduje się pośrodku i oddziela słowa, oraz ta na końcu, która zamyka skrót.
CIEKAWOSTKA
Skrótu tego nie używamy tylko dla rodzaju żeńskiego. Identyczną skróconą formę ma określenie „rok życia”, tak więc aby rozpoznać o którą opcję chodzi, musimy przeanalizować zdanie.
Przykłady zastosowania skrótu „r.ż.” (chodzi o rodzaj żeński):
1. Jutro na lekcji zastanowimy się nad rodzajami. Jako pracę domową zadaję poszukanie informacji na temat r.ż., a resztę omówimy jutro.
2. R.ż. mówi o rzeczownikach z zaimkiem wskazującym „ta”.
3. Za tydzień odbędzie się kartkówka z rodzajów. R.ż. już znacie, a jutro porozmawiamy o reszcie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!