🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od rok

Każdy z nas ma w życiu jakieś cele do osiągnięcia, plany na przyszłość i odważne marzenia. Możemy wiele zdziałać, wystarczą chęci i wsparcie bliskich nam osób. Wszyscy na świecie otrzymali jakiś talent, należy go tylko odkryć i pielęgnować, bo jest to tylko ,,nieoszlifowany diament”, któremu tylko ciężka praca, upór i wytrwałość nadadzą wielką wartość i sprawią, że będzie można go w pełni wykorzystać. Nie warto więc tracić chwil z życia na rzeczy ulotne i takie, które nie przynoszą nam pożytku, radości i satysfakcji. Zamiast tego możemy przecież udzielać się w wolontariacie, pomóc rodzicom czy rodzeństwu, pouczyć się na sprawdzian, nadrobić zaległości, posprzątać w domu czy porozmawiać z bliskimi i dowiedzieć się, czy możemy im jakoś pomóc i ich odciążyć w codziennych obowiązkach. Ktoś mógłby powiedzieć, że w trakcie dnia to za dużo się nie zdziała. Nie zgodzę się z tym, ponieważ dzień to tyle godzin, które możemy przeznaczyć nie tylko na pracę czy szkołę, ale także na rozwijanie swoich pasji i zainteresować czy pomoc drugiej osobie.
Nie warto tracić czasu na przeglądanie portali społecznościowych czy oglądanie niemądrych filmików, zamiast tego lepiej poczytać książkę czy wyjść z psem na spacer po okolicy. Przecież te 365 lub 366 dni to cały rok, w którym możemy zdziałać wiele dobrego, wystarczą tylko dobre chęci i ciekawa inicjatywa, a z realizacją pomysłów nie powinno być problemu.
Rok jest to odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami kuli ziemskiej w jej ruchu po orbicie wokół Słońca (ruch obiegowy Ziemi). Dokładnie rok trwa 365 dni, 5 godzin i 48 minut. Jego wielokrotności to dekada (10 lat), wiek (100 lat) oraz millenium (1000 lat).
Jak poprawnie zapisać skrót od rok? Bardzo łatwo-r. Na końcu zawsze stawiamy kropkę, niezależnie od przypadku. Skrót ten powstał od pierwszej litery skracanego wyrazu. Skrót ten zawsze zapisujemy po dacie liczbowej, jeśli chcemy zapisać ,,rok” przed nią, wtedy zawsze używamy pełnej formy.

Przykłady:
-W 2010 r. byłam na wycieczce szkolnej w zoo.
-Najnowszy film ukaże się w 2022 r.
-W 1987 r. powstał mój ulubiony serial z dzieciństwa.
-Mamy rok 2021, jestem ciekawa, co on nam przyniesie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!