🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od rozdział

Dlaczego na świecie istnieją skróty? Mogą zastąpić nam długie słowa, których nie mamy czasu zapisać. W naszych czasach używa się ich bardzo często, choćby w nazwach naukowców, doktorów i specjalistów. Oczywiście nie na tym się to kończy, bo niektórych możemy używać nawet w codziennym życiu. Wielkim plusem jest to, że nie są trudne do zapamiętania. A więc, jak wygląda skrót od słowa „rozdział”? Czy na jego końcu stawiamy kropkę? W jakich sytuacjach skróconej formy możemy użyć? Oby ten krótki tekst nie pozostawił żadnych wątpliwości.

Skrót od słowa „rozdział”
Zacznijmy od samej skróconej formy słowa „rozdział”. Jest to „rozdz.”, z kropką na końcu. Ale dlaczego ją stawiamy? Zasada mówi, że jeżeli litera kończąca słowo jest inna niż ta, którą stawiamy na końcu skrótu, musimy postawić kropkę.

Jak zapamiętać?
Aby zapamiętać ten skrót, musimy regularnie zapisywać go na np. kartce, przy okazji wspomagając się prawidłową pisownią w Internecie. Jeśli chodzi o dylemat postawienia kropki, pomocna okaże się powyższa zasada- zapisujemy ją, gdy litera kończąca słowo jest inna od tej, która kończy skrót.

Przykłady zastosowania skrótu „rozdz.”:
1. Dzisiaj zajmiemy się czymś zupełnie nowym. Otwórzcie podręczniki na stronie 76, rozdz. 4.
2. Ta książka jest naprawdę bardzo interesująca! Skończyłam już rozdz. 5, jutro koniecznie znowu wezmę się za czytanie.
3. Za tydzień odbędzie się test sprawdzający waszą wiedzę. Informacje znajdziecie w książce, rozdz. 1 i 2.
4. Czy przeczytaliście rozdz. 8, tak jak was prosiłam?

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!