Skrót od spółka komandytow-akcyjna
Jednym z czterech rodzajów spółki osobowej występującej w Polsce jest spółka komandytowo-akcyjna. Jej celem jest prowadzenie działalności gospodarczej pod własną nazwą (w kodeksie spółek handlowych zwanej firmą).
Spółka komandytowo-akcyjna spośród pozostałych spółek osobowych różni się tym, iż posiada ustalony w Kodeksie Spółek Handlowych minimalny kapitał zakładowy. Musi on wynosić bowiem minimum pięćdziesiąt tysięcy złotych.
W spółce komandytowo-akcyjnej występują również dwa rodzaje wspólników jakimi są komandytariusze i akcjonariusze. Różnią się oni przede wszystkim odpowiedzialnością za zobowiązania spółki. Komandytariusz bowiem odpowiada za nie bez ograniczeń, natomiast odpowiedzialność akcjonariuszy wobec wierzycieli spółki jest ograniczona.
W porównaniu do innych spółek osobowych inny jest również dokument powstania spółki. W trzech pozostałych jest to umowa, natomiast w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej jest to statut stworzony w formie aktu notarialnego. Inna forma zawarcia będzie nieważna i będzie skutkować niepowstaniem spółki.
Komplementariusze oprócz zobowiązań spółki mogą bez ograniczeń tę spółkę reprezentować oraz prowadzić jej sprawy. Akcjonariusze zaś nie mają takiego prawa. Jedynym sposobem jest uzyskanie pełnomocnictwa lub tzw. prokury.
Ważne jest również, iż udział w zysku spółki komandytowo-akcyjnej zależy od wniesionych wkładów i jest do nich proporcjonalny.
Kodeks spółek handlowych dopuszcza skracanie nazwy spółka komandytowo-akcyjna do formy „S.K.A.” (z kropkami po każdej literze skrótu oraz z wszystkimi literami skrótu pisanymi z wielkiej litery).
Przykład użycia:
-„Właśnie podpisaliśmy statut naszej S.K.A. Teraz jeszcze wpis do rejestru i możemy działać.”
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!