🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z dwóch rodzajów spółek kapitałowych występujących w Polsce (drugą jest spółka akcyjna). Spółka ta w odróżnieniu od spółek osobowych posiada osobowość prawną. I w odróżnieniu od nich może zostać założona przez jednego lub więcej wspólników (w przypadku spółek osobowych wspólników musi być co najmniej dwóch).
W przypadku spółek kapitałowych do ich utworzenia niezbędny jest minimalny wkład własny, który w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi pięć tysięcy złotych. Kapitał własny- powstały z wkładów wspólników- jest dzielony na ich udziały, z czego minimalna wartość jednego udziału to 50 złotych.
Spółkę zakłada się podpisując umowę w formie aktu notarialnego jej utworzenia przez wspólników.
Firma, czyli w języku prawnym nazwa spółki, powinna posiadać unikalną nazwę oraz oznaczenie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” lub jej skrót „sp. z o.o.”.
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością występują trzy organy, jakimi są: zgromadzenie wspólników, zarząd spółki oraz rada nadzorcza lub niekiedy komisja rewizyjna.
W przypadku odpowiedzialności za zobowiązania spółki odpowiada za nie spółka całym swoim majątkiem. Wspólnicy zaś ponoszą odpowiedzialność do wcześniej wniesionego przez nich wkłady własnego (co jest zupełnie odmienne niż w przypadku spółek osobowych, gdzie wspólnicy lub ich część, w zależności od rodzaju spółki, odpowiadali za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem).
Jak już wcześniej zostało wspomniane do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje skrót. Kodeks Spółek Handlowych w Art. 160 §2 wymienia, iż jedynymi możliwymi skrótami są „sp. z o.o.” lub „spółka z o.o.” (z małych liter z kropkami po skrótach od wyrazów spółka oraz ograniczoną odpowiedzialnością). Kropki w tych miejscach wynikają z zasady ortograficznej, iż jeżeli skróty i wyraz skracany kończą się na inną literę, wtedy kropka jest obowiązkowa.
Przykład użycia:
-„Sp. z o.o. jest jedną z rodzajów spółek kapitałowych w Polsce.”
-„Pracuję w przedsiębiorstwie MAXI spółka z o.o.”

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!