Skrót od stopień Celsjusza
Często zastanawiamy się, jak napisać dane słowo. W tym przypadku stopni Celsjusza. Jest to kłopotliwe dla wielu osób, nie tylko amatorów, lecz także profesjonalistów. Gramatyka niby się nie zmienia, ale zdarza się, że są naniesione jakieś poprawki. Wówczas w 2003 roku Rada Języka Polskiego tak zrobiła. Według ich powinno pisać się bez spacji cyfrę i stopień, jednak według Międzynarodowego Biura Miar i Wag ta spacja powinna się znajdować i nie jest dopuszczalne napisanie tego wyrażenia bez spacji. Istnieją różne źródła, podzielające swoje głosy. Nie istnieje jedna reguła pisania tego wyrażenia, lecz ludzie cały czas nad tym pracują. Dużo osób decyduje się na zapis ze spacją między wartością liczbową a literową, aby było przejrzyście i czytelnie oczywiście dla innych. Czyli można stwierdzić, iż obie formy są, jak najbardziej dopuszczalne.
Co to tak naprawdę jest stopień Celsjusza? Jest to miara temperatury bardzo przydatna w dzisiejszym funkcjonowaniu. 0 stopni odpowiada temperatura zamarzania wody. 100 stopni odpowiada temperatura wrzenia wody.
Znak symbolu jest w kształcie zbliżonym do okręgu i zapisujemy go w indeksie górnym, między liczbą a znakiem „C” – Celsjuszem.
Skąd pochodzi nazwa Celsjusz? Nazwa ta pochodzi od Andersa Celsjusza – słynnego kiedyś szwedzkiego astronoma i fizyka, który opracował skalę temperatury zwaną stopniem Celsjusza. Jako dziecko bardzo lubił się uczyć i bardzo szybko „chłoną wiedzę”. Swoje zdolności i umiejętności z pewnością odziedziczył po tacie równie uzdolnionym.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!