🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od święty

Skróty powstały po to, by ludziom było łatwiej i żeby nie było potrzeby pisania całych słów. Taki skrót posiada słowo „święty”.
święty – osoba, która swoimi zasługami i uczynkami za życia zasłużyła na przebywanie z Bogiem w niebie po śmierci. Sformułowanie używane w wielu religiach głównie chrześcijańskich, m.in. w katolicyzmie, prawosławiu, protestantyzmie, ale też np. w judaizmie. Żeński odpowiednik wyrazu „święty” to „święta”.
Skrót od wyrazu „święty” to „św.”. Warto zwrócić uwagę na pisownię – „św.” piszemy małą literą i z kropką.
Przykłady zdań z zastosowaniem skrótu „św.”:
1. Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 roku w Rostkowie. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich świętych.
2. Pochodzący z Aleksandrii św. Cyryl jest uznawany za świętego zarówno w Kościele katolickim, jak i w prawosławnym.
3. Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku. W 1978 r. został papieżem. W 2005 zmarł. Dziewięć lat później ogłoszono go świętym. Od tej pory mówi się na niego św. Jan Paweł II.
4. Poszczególne państwa mają różnych świętych – patronów. Patronem Czech jest św. Wacław, Anglii – św. Jerzy, a Grecji – św. Andrzej.
5. Św. Ignacy Loyola założył zakon jezuitów, który przyczynił się do powstrzymania reformacji, m.in. w Polsce. Hiszpański zakonnik został pochowany w rzymskim kościele Il Gesù, który jest przykładem sztuki barokowej.
6. Alkmund z Derby jest świętym Kościoła anglikańskiego.

Mam nadzieję, że ta praca będzie dla Was pomocna, a problemy z pisownią słowa „święty” i jego skrótem będą już przeszłością.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!