🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od urodzony

Wiele skrótów jest używanych w oficjalnych pismach, np. 'ww.’ (wyżej wymienione), 'tzw.’ (tak zwany) oraz 'ur.’ (urodzony), którym zajmę się w poniżej.

Kiedy chcemy napisać o czyjejś dacie narodzin, ale nie jest potrzebne długie sformułowanie, np. „który urodził się…”, „jej data narodzi to…”, zazwyczaj pisze się skrót od słowa 'urodzony’. Zazwyczaj występuje on w tekstach biograficznych, notatkach oraz w oficjalnych pismach.

Jak należy utworzyć prawidłowy skrót? Mianowicie słowa 'urodzony’ dotyczy zasada, według której skrót tworzy się z początkowych liter wyrazu (w tym przypadku 'ur’). Dodatkowo należy postawić na końcu kropkę, ponieważ ostatnia litera skrótu nie jest literą kończącą skracane słowo.

Przykłady, w których występuje skrót 'ur.’:
– „Carlo Collodi (ur. 24 listopada 1826 r., zm. 26 października 1890 r.) jest twórcą jednej z najsłynniejszych powieści dla dzieci, której tytuł brzmi: „Pinokio””,
– „Oskarżony o zniszczenie mienia, pan J. Markowski, ur. 03.12.1991r., jest wezwany do stawienia się na komisariacie policji w Częstochowie”,
– „Dnia 27.01.2020r. zmarła Aniela Grabowska (ur. 06.05.1970r.), której pogrzeb odbędzie się 31.01.2020r. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Warszawie „.

Mam nadzieję, że ten tekst pomógł ci ze zrozumieniem i zapamiętaniem, w jaki sposób należy stworzyć skrót od słowa 'urodzony’. Ta wiadomość z pewnością przyda ci się, jeśli kiedyś przyjdzie ci napisać oficjalne pisma, w których wręcz wymagane jest używanie różnego rodzaju skrótów.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!