Skrót od wschód
Wschód ogólnie może mieć dwa znaczenia.
Pierwszym z nich jest wschód słońca, który odbywa się codziennie rano. Jest to moment w ciągu dnia, kiedy słonce pojawia się/wychodzi za horyzont. Mimo, iż nieraz możemy powiedzieć, że tego nie widzimy, ponieważ jest np. pochmurna pogoda, czy pada deszcz, to słońce zawsze próbuje się przebić przez te chmury- nieraz z marnym skutkiem. Mimo, iż wydaje się nam, że słońce wędruje po niebie i wschodzi (pojawia się) rano, jest to tylko iluzja spowodowana ruchem kuli ziemskiej.
Wschód jest również jednym z czterech głównych kierunków świata. Konkretnie punkt wschodni można określić w trakcie równonocy (czyli w trakcie przesilenia wiosennego lub jesiennego- są to astronomiczne pierwsze dni wiosny oraz jesieni). Będzie to kierunek, z którego tego dnia pojawi się słońce na horyzoncie.
Czy można skracać nazwę kierunku świata jakim jest wschód?
Oczywiście, że można. W Polsce obowiązuje skrót: „wsch.”. Ze względu na zasadę mówiącą, iż jeżeli wyraz skracany oraz jego skrót nie kończą się na tę samą literę na końcu tego skrótu należy postawić kropkę. Jej brak jest błędem!
Istnieje również ogólnoświatowy skrót kierunku jakim jest wschód. Jest nim „E” od angielskiej nazwy tego kierunku świata „East”. Po tym skrócie nie należy stawiać kropki, jednak należy go pisać zawsze z wielkiej litery.
Przykłady użycia skrótu od kierunku świata jakim jest wschód:
-„Idź na wsch. i po 3 km skręć w prawo koło leśniczówki. Po 100 metrach zobaczysz polanę.”
-„E jest ogólnoświatowym skrótem oznaczającym wschód.”
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!