Skrót od wyżej wymieniony
Kiedy nie chcemy się ciągle powtarzać, często stosujemy sformułowania typu „wyżej wspomniany” lub „wyżej wymieniony”. Są one spotykane szczególnie często w różnego rodzaju pismach oficjalnych, ustawach i umowach. Ważnym jest, abyśmy nie zostali uznani za osobę niekompetentną, która ma tak mały zasób słownictwa, że w każdym zdaniu zapisuje to samo słowo, zamiast skorzystać z różnych synonimów. Poprawną pisownię skrótu od drugiego z tych wyrażeń postaram się omówić poniżej.
Zgodnie z zasadą, że skracając wyrażenia kilkuwyrazowe, których każde słowo rozpoczyna się od spółgłoski, należy w skrócie zapisać pierwsze litery wyrazów, a na końcu kropkę. Zatem poprawny skrót powinien wyglądać w taki sposób: 'ww.’.
Owy skrót czasami może przybierać formę 'wyż.wym.’, jednak nie jest ona zbyt często używana i spotykana, a językoznawcy nie zalecają stosowania jej.
Czasami również spotyka się ten skrót w postaci 'w/w’. Jest to całkowicie niepoprawna forma. W żadnym wypadku nie powinno się stosować ukośnika podczas tworzenia skrótów. Jedynym znakiem interpunkcyjnym, który może występować w skrótach, jest kropka.
Przykładowe zastosowanie poprawnego skrótu od wyrażenia „wyżej wymieniony”:
– „Ww. sektor gospodarki obejmuje między innymi rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, myślistwo”,
– „W ww. dniu oskarżony przebywał poza miejscem swojego zamieszkania”,
– „Włosy ww. postaci były niesamowite – pięknie się kręciły i opadały kaskadami na jej ramiona”,
– „Ww. czasowniki są w języku angielskim uznawane za nieregularne”.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!