🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od z upoważnienia

Upoważnienie to delegowanie jakieś osoby do wykonywania w czyimś imieniu czynności urzędowych. Dzięki upoważnieniu można upoważnić osoby trzecie do występowania w swoim imieniu przed różnego rodzaju urzędami czy organami. Upoważnienie pojawia się także jako delegowanie uprawnień w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, instytucjach czy organizacjach. Wyrażenie „z upoważnienia” możemy zastąpić synonimami – „w imieniu”, „z ramienia”. Osobę, która działa z upoważnienia, możemy nazwać pełnomocnikiem.
Wyrażenie „z upoważnienia” zapisujemy w skrócie „z up.”. Po skrócie tym stawiamy kropkę, zgodnie z zasadą, że jeżeli ostatnia litera skrótu nie jest ostatnią literą wyrazu, taki skrót kończymy kropką (tak samo tworzymy i zapisujemy skróty typu ul., dyr., godz., w odróżnieniu od nr, mgr, wg, które kończą się ostatnią literą skracanego wyrazu).
Skrót z up. najczęściej możemy spotkać w różnego rodzaju pismach, ogłoszeniach, zawiadomieniach urzędowych, sporządzanych z upoważnienia przełożonego – dyrektora, prezesa, kierownika itp. Często osoby działające z upoważnienia często posługują się nawet pieczątką zawierającą skrót „z up.”.
Skrót z up. można zastąpić posiadającymi podobne znaczenie wz. (=w zastępstwie) lub p.o. (=pełniący obowiązki).
Przykłady użycia:
1. Z up. Prezesa Zarządu
2. Z up. Właściciela nieruchomości
3. Z up. Wójta
4. Z up. Rady Gminy
5. Z up. Prezydenta Miasta
6. Z up. Kierownika Apteki
7. Z up. Dyrektora szkoły
8. Z up. Burmistrza
9. Z up. Prezesa Sądu Rejonowego
10. Z up. Rady Nadzorczej

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!