🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od zmarły

Umiejętność skracania wyrazów jest bardzo ważna, nie tylko dlatego że ułatwia nam pisanie wypracowań, ale również pozwala na uniknięcie rażących błędów.
Ze skrótem, który zaraz przedstawię i omówię zapewne każdy miał do czynienia. Postaram się w najkrótszy i najbardziej zrozumiały sposób wyjaśnić regułę skracania wyrazu zmarły. Skrót od wymienionego przeze mnie wyrazu można spotkać na tablicach nagrobnych, na których jest wyryta data urodzenia oraz data śmierci właśnie z dopiskiem zm., który jest skróceniem wyrazu zmarł.
Po skrócie stawiamy kropkę, ponieważ powstał on z pierwszych dwóch liter wyrazu. Na podstawie konkretnego przykładu postaram się omówić sposób wymowy tegoż skrótu wewnątrz zdania, np.

1.Moja babcia zmarła w poniedziałek czternastego grudnia.
albo
2.Moja babcia zm. w poniedziałek czternastego grudnia.

Kiedy podczas czytania spotkamy podobną sytuację, jak w drugim zdaniu powyżej, musimy pamiętać o tym, że nie czytamy [zy – my 14 grudnia] tylko [zmarła 14 grudnia]. Ważną umiejętnością wartą zapamiętania podczas skracania jest zapamiętywanie znaczenia wyrazu, gdyż nieodpowiednie przeczytanie skrótu może doprowadzić do przysłowiowej bełkotaniny, której nie zrozumie odbiorca, a także możemy poczuć się niekomfortowo, kiedy nie będziemy znali znaczenia najprostszego skrótu.
Reasumując, umiejętność znania określonych reguł pomagających skracanie wyrazów sprawia, że unikamy rażących błędów w różnego rodzaju podaniach,
jak również w zwykłej mowie potocznej.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!