Skrót od zobacz
Skrót od „zobacz” – jak poprawnie zapisać?
Zapis skrótów i skrótowców może sprawiać wiele problemów. W rzeczywistości, opanowanie kilku zasad z tego zagadnienia, nie jest wcale aż tak skomplikowane. Skrót od „zobacz” może być stosowany w wielu sytuacjach i dziedzinach – od medycyny aż po literaturę. Jednakże najczęściej możemy go spotkać w przypisach w podręcznikach, lekturach, artykułach czy też tekstach naukowych. Ma na celu nakierowanie czytelnika w inne miejsce, na przykład odesłać na inną stronę, aby uprościć określone zagadnienie.
Jeżeli chcemy poprawnie zapisać skrót od słowa „zobacz” powinniśmy zrobić to w następujący sposób: ”zob.” Jest to jedyna poprawna forma zapisu. Według zasad języka polskiego kropkę na końcu skrótu zapisuje się w sytuacji, gdy odrzucamy końcówkę wyrazu. Zatem piszemy trzy pierwsze litery wyrazu, pomijając resztę słowa – w tym przypadku zob.(acz). Pamiętajmy również, że skrót wyrazu powinien się zawsze kończyć spółgłoską. Skróty należy pisać tym samym rodzajem pisma, co wyrazy nie skrócone, a więc zob. przez małe „z”.
Ponadto należy pamiętać, że jeżeli skrót występuje na końcu zdania, nie należy pisać podwójnej kropki. Oto kilka przykładowych zdań z wykorzystaniem skrótu od zobacz:
1. W celu uzyskania odpowiedzi zob. s.123. („s.” skrót od strona)
2. Więcej informacji o zabytkach miasta zob. mapka nr 5.
3. Definicja pozostałych pojęć występujących w tekście s. 200.
4. Dane dotyczące temperatury w Polsce od 1915 r. zob. wykresy s. 215.
5. W razie pytań skontaktuj się z nami za pomocą strony internetowej zob. zakładka pomoc.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!