Achilles – Homer – Iliada

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Achilles – Homer – Iliada, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Iliada jest eposem, który zaraz obok odysei jest uznawany za największe dzieło Homera. Szacuje się, że działo to powstało między VIII a II w p.n.e. Istnieje przekonanie, że Iliada może być utworem o wiele starszym, niżeli odyseja, dlatego kwestia daty powstania utworu jest sporna. Epos obejmuje 49 dni z wydarzeń ostatniego roku wojny trojańskiej.

Achilles w mitologii greckiej został ukazany jako heros, bohater o niewiarygodnej sile, i odwadze. Powiadali, że Achilles jest synem Peleusa, który z kolei był królem miasta Tesalli, oraz nereidy Tetydy. Tetyda będąc również matką Achillesa, pragnęła sprawić by jej syn stał się jednym z nieśmiertelnych, w tym celu zdesperowana nereida zanurzyła dziecko w rzece Styks, gdyż wiedziała doskonale, że dzięki właściwościom tamtejszych wód uodporni skórę dziecka na wszelkie ciosy. Niestety Tetyda wkładając małego Achillesa do rzeki, musiała go w jakiś sposób pochwycić – postanowiła więc złapać go za piętę, co poskutkowało tym, że owa pięta stała się jedynym słabym punktem na ciele herosa. Owy słaby punkt przyczynił się do późniejszej śmierci herosa.

Istnienie przepowiedni, według której to dzięki Achillesowi będzie możliwe zwycięstwo nad Troją oraz wybuch wojny trojańskiej zmusza Tetydę do ukrycia niemowlęcia. Przepowiednia ta jest niezwykle niebezpieczna dla jego życia, w związku z czym zrozpaczona matka postanawia ukryć go na Tytos; pozostawiając chłopca razem z córkami króla Likomedesa. Mimo niebanalnego ukrycia, Odyseusz postanawia odnaleźć Achillesa oraz przechwycić; wpadając na trop rusza na Tytos, i w przebraniu kupca prezentuje królewnom najróżniejsze klejnoty. Zauważając, że jedna z księżniczek prezentuje całkowity brak reakcji na jego intrygę, wyciąga miecz – prowokacja się udaje – Achilles od razu zareagował na zdobiony oręż; zdradzając tym samym swą tożsamość.

U Achillesa można było zauważyć pociąg do sławy, cenił sobie również honor, łatwo było go urazić, zdarzyło mu się nawet opuszczenie pola bitwy pod wpływem urazy do króla Agamemnona, po tym jak zabrał mu on brankę Bryzejdę. Achilles na

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.