Akte – H. Sienkiewicz – Quo vadis

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Akte – H. Sienkiewicz – Quo vadis, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Książka Henryka Sienkiewicza pt. „Quo Vadis” jest niewątpliwie jedną z najciekawszych lektur szkolnych związanych z tematem religii i prześladowań. W książce jest użytych wiele: kolokwializmów oraz latynizmów. W lekturze jest wiele bohaterów, nad którym można się pochylić, natomiast dzisiaj zajmę się charakterystyką drugoplanowej bohaterki – Akte.
Akte była niegdyś kochanką Nerona. W czasie akcji utworu jest ona również praktykującą w tajemnicy chrześcijanką. Dawniej nawet same najwyższe głowy Rzymu chyliły przed nią czoła. Sam Neron słuchał się jej, jak małe dziecko swoją matkę, jednak Akte nie wykorzystywała swojej pozycji do celów własnych i nie manipulowała Neronem. Bohaterka rzadko ingerowała w sprawy publiczne. Tylko w sytuacjach niesprawiedliwych Akte wykorzystywała swoją pozycję oraz wpływy. Po pewnym czasie Neron zostawił Akte dla innej kobiety, którą była Poppea Sabina. Jednak dzięki uczuciu, którym cesarz w przeszłości darzył bohaterkę, podarował jej osobne mieszkanie na swoim dworze z garstką służby. W czasie właściwym utworu Neron zapraszał Akte na wszystkie przepełnione dostatkiem i wspaniałymi potrawami uczty, aby pochwalić się jej urodą. Akte była raczej lubianą osobą, lecz Poppea Sabina nie miała problemu z pobytem Akte w pałacu, jednak uważała ją za swoją służącą. Z początku jest pogankom, jednak w miarę upływu czasu coraz bardziej fascynuje się naukami chrześcijańskimi. Być może to dzięki tej nauce pojawiły się u niej niektóre uczucia. Akte interesowała się tą nauką, jednakże w głębi duszy nadal była pogankom.
Akte darzyła dużym i szczerym uczuciem główną bohaterkę powieści – Ligię. Starała się z całych sił wspierać Ligię, nigdy się od niej nie odwróciła, nawet, wtedy kiedy ją aresztowano. Przychodziła do więzienia oraz wysyłała paczki z pożywieniem. Jest ona przykładem najlepszej przyjaciółki.
Bohaterka była szlachetna, opiekuńcza, szczera. Te cechy Akte ukazały się, gdy pomagała i opiekowała się Ligią, podczas gdy ta przebywała w pałacu cesarza. Czuła, że musi chronić Ligi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!