Ali Baba – B. Leśmian – Ali Baba i czterdziestu zbójców

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ali Baba – B. Leśmian – Ali Baba i czterdziestu zbójców, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Ali-Baba to tytułowy i zarazem główny bohater baśni Bolesława Leśmiana pt.: „Ali-Baba i czterdziestu zbójców”. Mężczyzna mieszka w jednym z mniejszych perskich miast i jest ubogi. Jedyny majątek, jaki posiada, to kawałek ziemi, który ojciec zostawił w testamencie jemu i jego bratu do podziału. Ali-Baba mieszka więc w sąsiedztwie swojego brata Kassima, jednak ciężko im znaleźć wspólny język. Kassim jest zawistny i wstydzi się swojej biedy. Ali-Baba natomiast żyje pogodnie, nikomu nie zazdrości pieniędzy i optymistycznie patrzy w przyszłość. Różnice między braćmi najlepiej podkreślają kolory ich domów. Kassim swoją chatkę pomalował na czarno, co jeszcze pogłębiało jego negatywne nastawienie do świata. Ali-Baba z kolei swój dom wykończył w bieli i tym kolorem odpędzał smutki od siebie. Kiedy nadszedł czas na małżeństwo, Ali-Baba wybrał na żonę córkę swojego sąsiada, ubogą Zobeidę. Jego brat natomiast bogato się ożenił i zamieszkał w pałacu.
Ali-Baba nie był zawistny i chciwy, tylko serdeczny. Po ślubie swojego brata wybrał się do niego z gratulacjami. Obrazują to słowa: „Nie żądam od ciebie złotych dukatów, jeno pragnę miłości braterskiej! Nie przychodzę z prośbą o wsparcie, lecz z życzeniami szczęścia i powodzenia!”. Po poprawie sytuacji bytowej Kassima naturalnym zachowaniem Ali-Baby byłaby prośba o wsparcie finansowe. Bohater jednak zachowuje się zupełnie odmiennie. Nawet do głowy mu nie przychodzi, żeby poprosić o pieniądze. Jedyne, czego pragnie, to wyrażenia radości z ożenku brata i złożenia mu gratulacji. Woli zarabiać pieniądze, niż prosić o nie brata. W związku z tym ciężko pracuje na utrzymanie rodziny. Widać to we fragmencie: „Ali-Baba zaś co dzień pędził do lasu dwa muły, rąbał w lesie drwa, narąbanym drzewem objuczał swoje muły, wracał z nimi do miasta i sprzedawał drzewo na targu. W ten sposób zarabiał na kawałek chleba”. Co więcej, zarówno główny bohater baśni, jak i jego żona, byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi, że mają co jeść i codziennie mogą się najadać do syta. Swoją radość wyrażali poprzez wieczorne tańce i śpiewy.
Ali-Baba był bardzo przywiązany do natury. Las traktował z szacunkiem, ponieważ był źródłem jego utrzymania. Uważał także, że przestrzeń naturalna daje wolność, a mieszkanie tę swobodę ogranicza

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.