Alina – J. Słowacki – Balladyna

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Alina – J. Słowacki – Balladyna, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Alina jest postacią realistyczną w dramacie Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna”. To córka Wdowy i młodsza siostra tytułowej bohaterki – Balladyny. Razem z tymi dwiema kobietami mieszka w chatce niedaleko jeziora Gopło. Cechują ją fiołkowe oczy i jasne włosy. Jest uosobieniem dobroci i niewinności. Z charakteru jest przeciwieństwem swojej starszej siostry. Kocha Kirkora bezinteresowną miłością, w przeciwieństwie do Balladyny nie zależy jej na władzy tylko na szczęściu. Bardzo kocha też swoją siostrę i matkę – gdyby Kirkor ożenił się z nią, zabrałaby je ze sobą do zamku, aby tam wiodły dostatnie życie. Dziewczyna nie chce mieszkać w zamku, podczas gdy jej rodzina miałaby mieszkać w ubogiej chatce. Mimo wszystko Alinie nie przeszkadza życie w biedzie, godzi się z tym i jest zadowolona z tego, co przynosi jej los. Cechują ją pracowitość i uczciwość, co irytuje Balladynę. Często pomaga matce, martwi się o zdrowie starszej kobiety, więc wyręcza ją w różnych pracach domowych. Alina nie rozumie zachowania siostry, która „zdradziła” swojego kochanka – Grabca (wiejskiego pijaczynę, w którym zakochała się Goplana, a gdy ten odrzucił jej miłość, został przemieniony w wierzbę, później w króla dzwonkowego; stał się w posiadaniu korony Popielów i z tego powodu pod koniec utworu został zabity przez Balladynę), aby zawalczyć o rękę Kirkora. Alina, gdyby kogoś pokochała, nie zostawiłaby go nawet dla bogatego króla. Mimo wszystko Alina wierzy, że i ona, i jej siostra mają równe szanse na poślubienie Kirkora.
Alina umie cieszyć się życiem, wszędzie dostrzega piękno świata, w przeciwieństwie do Balladyny widzi świat w jasnych barwach. Gdy Alina z siostrą zbierają maliny, Alina widzi pełno malin, o czym mówi fragment utworu:
„Ach pełno malin — a jakie różowe!
A na nich perły rosy kryształowe.”
Balladyna zaś mówi:
„Jak mało malin! a jakie czerwone
By krew. — Jak mało — w którą pójdę stronę?”
Te dwa fragmenty doskonale przedstawiają charakter sióstr. Czytając je przed oczami pojawia nam się obraz dwóch dziewczyn – jednej z radością zbierające

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!