Anzelm – Molier – Skąpiec
Zamień czytanie na oglądanie!
Komedia Moliera o mało wdzięcznym tytule „Skąpiec” to historia opowiadająca o dwóch dojrzałych panach, którzy, choć z pozoru są do siebie podobni, to swoim podejściem do pieniędzy, obcych ludzi, zwierząt i własnej rodziny sprawiają, że obu postrzegamy w innym świetle, a ich losy toczą się zupełnie inaczej. Mowa o Harpagonie i Anzelmie.
Obaj mieszkają w Paryżu, dysponują sporym majątkiem, który wykorzystują jednak zupełnie inaczej…
Harpagon ma około sześćdziesięciu lat. To chciwiec, który zapatrzony jest tylko w swoje pieniądze. Ma dwoje dzieci. Sensem jego życia jest lichwa i zarobione dzięki niej pieniądze, które są dla niego tak ważne, że – aby nie musieć dawać córce posagu – postanawia wydać ją za mąż za Alzema, który sam ma majątek i nie oczekuje od Elizy wniesienia do rodziny żadnych pieniędzy. Ojciec za nic ma uczucia córki i to, że wskazany przez niego kandydat z powodzeniem mógłby być ojcem jego córeczki, bo najważniejsze dla chciwca jest to, żeby nie musiał rozstawać się z najmniejszą choćby częścią swojej, zbudowanej na ludzkiej krzywdzie, fortuny.
Anzelm, na którym się skupimy, jest zupełnym przeciwieństwem Harpagona. Jest od niego około dziesięć lat młodszy, ale podchodzi do życia rozsądniej i wie, że pieniądze nie mogą zastąpić uczuć i zdrowego rozsądku.
Niewiele wiemy o wyglądzie mężczyzny, ale o jego losach dowiadujemy się dość sporo i wiele możemy powiedzieć o jego cechach charakteru. Pod koniec dramatu ujawnia, że tak naprawdę nazywa się Tomasz d’Alburci i pochodzi z Neapolu. Uciekł stamtąd przed laty, po tym, jak ocalał z katastrofy morskiej. Utracił wtedy swoją rodzinę. Okazało się jednak, że odnalazł, zupełnie przypadkiem, swoje dzieci, Walerego i Mariannę. Nie żeni się z Elizą, gdy dowiaduje się, że dziewczyna jest szaleńczo zakochana w jego synu, a Walery odwzajemnia gorące czucie dziewczyny.
Anzelm, mimo że ma duży majątek, nie stawia go na pierwszym miejscu w życiu. Wie, że to tylko pieniądze i zamiast trzymać je skryte głęboko w kieszeni czy p
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!