Arystokracja – B. Prus – Lalka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Arystokracja – B. Prus – Lalka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W utworze pod tytułem „Lalka” istnieje wyraźny podział społeczeństwa na poszczególne grupy. Jedną z nich jest arystokracja. Jej przedstawicielami są: Tomasz i Izabela Łęccy, Krzeszowscy, Książę i Starski. Budzą oni w odbiorcy antypatię. Do tej grupy należy również bohaterka, którą można odebrać pozytywnie. Jest nią prezesowa Zasławska – starsza kobieta, która potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Uważała, że miłość nie dba o przynależność do konkretnych grup i prawdziwe uczucie może pokonać wszelkie bariery. Nie poddawała się stereotypom i miała własne zdanie. Była ciepłą i mądrą kobietą, która zdecydowanie wyróżniała się na tle zdegenerowanej arystokracji. Oprócz wyżej wymienionych, przedstawicielami arystokracji byli również: Julian Ochocki, Kazimiera Wąsowska oraz hrabina Karolowa.
Arystokracja żyje niemoralnie, lekceważy wszelkie panujące zasady i normy społeczne. Akceptuje małżeństwa, które przypominają kontrakty finansowe, a nie odzwierciedlają prawdziwej miłości, o którą właśnie chodzi w związku między dwojgiem ludzi. Nie mają nic przeciwko przygodnym romansom. Często tworzą takie własne relacje, które opierają się na przygodzie, a nie na zaufaniu i trosce. Autor przedstawia tę warstwę jako zbiorowisko ludzi zakłamanych, nieuczciwych, zadłużonych, a jednocześnie rozrzutnych. Nie szanują oni czyjejś pracy. Potrafią jedynie narzekać i wytykać innym wady, samemu nie widząc swoich. Z pogardą traktują niższe warstwy społeczne, nawet w przypadku kiedy pożyczają od nich pieniądze lub są na ich ut

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.