Bartek Brzytewka – A. Mickiewicz – Pan Tadeusz

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bartek Brzytewka – A. Mickiewicz – Pan Tadeusz, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Bartłomiej Dobrzyński „zwan Brzytewka od szabli cienkiej” to drugoplanowy bohater epopei Adami Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. Poznajemy go w księdze siódmej zatytułowanej „Rada”. Nie znamy dokładnie wieku postaci, aczkolwiek z pewnością nie jest on stary – świadczy o tym jego wyjątkowa sprawność, jak również fakt, iż zostaje on wcielony do armii Księstwa Polskiego. Najprawdopodobniej pochodzi z zaścianka Dobrzyńskiego i tam mieszka. W trakcie trwania akcji jednakże emigruje do Księstwa. Nie mamy żadnych informacji o najbliższej rodzinie Brzytwy, lecz wiemy, że jego przodkowie wywodzą się z Mazur i są „od lat czterystu na Litwie osiedli”.
Jak wszyscy Dobrzyńscy, Bartek różni się „między Litwą bracią (…) wzrostem i postacią” oraz ma czarne włosy i tego samego koloru oczy, wysokie czoło i orli nos. Wywodzi się ze zubożałej szlachty, więc z wszelką pewnością ubiera się skromnie, lecz po szlachecku.
Bohatera cechuje swoista śmiałość – nie boi się wystąpień publicznych i stosunkowo często zabiera głos w dyskusji. Jednocześnie nawołuje do zgody, co możemy zauważyć m.in. w jego wypowiedzi: „tylko ty, Maćku z Rózgą, ty Maćku z maczugą, tylko zgódźcie się”. Ponadto uważa, że do organizacji dobrego powstania potrzebna jest osoba, która by je nadzorowała i wydawała rozkazy – nie lubi chaosu. Zdecydowanie, jak większość szlachciców, jest porywczy. Szybko swoją złość wobec Moskali i chęć do powstania przeinacza w nienawiść do Sędziego i nakłoniony przez Gerwazego bierze udział w zajeździe na jego dobra. Wykazuje się tutaj sporą uległością i widzimy, że łatwo podlega on wpływom innych. Możemy to zauważyć również podczas zbiorowego zabijania zwierząt Sędziego. Bohater dołącza do innych i topi szablę w gardłach bydła. Skory do gniewu „miał udział najczynniejszy w bitwie” z Rosjanami.
Bohatera cechuje wyjątkowa wręcz zawziętość i upór. Świadczy o tym to, że podczas bitwy z Moskalami Bartek walczy do końca, mimo wielkiego bólu, jaki z pewnością odczuwa na skutek poniesionych ran. Poza tym we wskazany

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!