Butrymowie – H. Sienkiewicz – Potop
Zamień czytanie na oglądanie!
Charakterystyka Butrymów – Henryk Sienkiewicz „Potop”.
Butrymowie byli rodem szlacheckim zamieszkującym Litwę. Zaliczali się do tak zwanej „szlachty laudańskiej”, słynącej z bitności. Zamieszkiwali głównie Wołmontowicze -dworek szlachecki, położony niedaleko Lubicza i Wodokotów.
Jak cała szlachta laudańska, cenili bardzo cały ród Billewiczów. Nie służyli jednak w wojskach stałych; mieli jedynie obowiązek służby w pospolitym ruszeniu.
Butrymowie byli „rodem szaraczkowym”, nie posiadali majątków i byli na usługach zamożniejszych szlachciców. Byli jednak szanowani przez ogół społeczeństwa Laudy (krainy geograficznej na Litwie), głównie za swoją liczność (która pomagała w przypadku sejmików) i waleczność.
Z natury byli spokojni, nie byli awanturnikami. Jednak gdy ręka sprawiedliwości z jakiegoś powodu nie działała skutecznie, zdolni do wykonywania samosądów i wcielania ich wyników w życie. Mordują kompanów Kmicica za liczne występki z Lubicza i jeszcze wcześniejsze, chcą wykonać wyrok śmierci na nim samym.
Cenią waleczność, siłę i honor (jako pierwsi okrzykują Kmicica bohaterem, po usłyszeniu listu Jana Kazimierza), nie szanują zdrajców narodowych, awanturników i zbrodniarzy.
Jak cała szlachta z okolic Laudy, są podejrzliwi i początkowo w kontaktach międzyludzkich oziębli.
Najbardziej poważanym spośród nich jest Józwa Butrym, zwany Beznogim, bądź Kuternogą (w czasie wojen kozackich kula urwała mu stopę). Jak mówi narrator, był to szlachcic straszny, o niedźwiedziej sile i wielkim
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!