Bytnar Jan – A. Kamiński – Kamienie na szaniec

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bytnar Jan – A. Kamiński – Kamienie na szaniec, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Jan Bytnar to jeden z głównych bohaterów powieści ,,Kamienie na szaniec”, Aleksandra Kamińskiego. Urodził się 6 maja 1921 roku. Przyjaciele mówili na niego ,,Rudy”.
Pochodził z rodziny inteligenckiej, gdzie wszyscy posiadali wysokie wykształcenie.
Chłopak również był bardzo uzdolniony.
Był harcmistrzem, podporucznikiem legionu Armii Krajowej, dowódcą plutonu GS i przede wszystkim członkiem podziemnej organizacji ,,Wawer”.
Rudy miał piegowatą cerę i rude włosy (możemy wywnioskować kolor włosów po pseudonimie nadanym przez przyjaciół).
W dzieciństwie Janek bardzo różnił się od swoich rówieśników. Był o wiele niższy i drobniejszy. Nawet w książce Aleksander Kamiński napisał: „Rudy rozwijał się na przełomie 1942 i 1943 roku w sposób zdumiewający. Z tygodnia na tydzień był bardziej sprężysty i silny. Stawał się odważnym, zdeterminowanym mężczyzną. Z tygodnia na tydzień wyzwalało się w nim drzemiące dawniej zacięcie przywódcze.”
Janek nie przestawał się rozwijać. Był wszechstronnie uzdolniony, prawdziwy intelektualista. Wykazywał się dużą kreatywnością i ambicją. Bardzo dobrze się uczył. Uczęszczał do najlepszego gimnazjum w mieście (przed wybuchem wojny). Chłopak uwielbiał czytać książki i zdobywać nową wiedzę. Był również doskonałym kucharzem. Jego ambicja nakazywała mu być najlepszym w każdej dziedzinie (był bardzo uparty). Nigdy się nie poddawał. Lubił rywalizować z innymi. Ponadto był urodzonym patriotą, bardzo wiernym swojej ojczyźnie, tak jak jego rodzina.
Tak jak wspominał Aleksander Kamiński: „Najbardziej rzucającą się w oczy właściwością Rudego, była wielka odwaga”, Janek był bardzo odważny. Nieraz wykazał się bohaterstwem i uporem, szczególnie podczas walk.
Rudy został aresztowany w nocy z 22 na 23 marca 1943 roku. Kilka dni wcześniej przy ul. Osieckiej na Grochowie w Warszawie Gestapo aresztowało członka Szarych Szeregów – Henryka Ostrowskiego ,,Heńka”. Najprawdopodobniej Heniek zdradził swoich kompanów i wydał Niemcom Jana Bytnara.
Kiedy Gestapo wpadło do domu Bytnarów, od razu wiedziało gdzie jest tajna skrytka z artykułami manifestacyjnymi. Stanowiło to kluczowy

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!