Charłamp – H. Sienkiewicz – Potop

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charłamp – H. Sienkiewicz – Potop, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Charłamp jest bohaterem epizodycznym utworu Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Potop”. Dowodzi dragonami Janusza Radziwiłła, można nazwać go jego wiernym sługą.
Charłamp podobnie jak Jerzy Michał Wołodyjowski jest postacią, która występuje we wszystkich książkach „Trylogii”. Jednakże w przeciwieństwie do niego cały czas pozostaje tym samym porucznikiem chorągwi piatyhorskiej, podążającym ślepo za swoimi dowódcami.
Pochodzi z Litwy, jest wysoki, postawny, obdarzony ogromnym i wydatnym nosem (z tego powodu nazywany „Nosaczem”), z długimi wąsami. Nie jest szczególnie wykształcony (nie zna dobrze łaciny), wierzy w nieomylność wodzów (na przykład księcia Janusza Radziwiłła). Jednak nie przeszkadza mu to w porucznikowaniu swojej chorągwi. Jest to „stary żołnierz i dobry”. Początkowo skłócony z Jerzym Michałem Wołodyjowskim o względy Anusi Bobrzobohatej-Krasieńskiej, później jego towarzysz, z którym walczył w wielu wojnach.
Pomimo poparcia Szwedów (a właściwie Janusza Radziwiłła, nieomylnego według Charłampa) jest patriotą. Zgadza się na przesunięcie swojego pojedynku z Michałem Wołodyjowskim, aby ten mógł się najpierw pojedynkować z Bohunem (strasznym wrogiem Rzeczypospolitej, jednym z najokrutniejszych rebelizantów, jak to ujął pan Zagłoba). Po śmierci Radziwiłła dołącza się do wojsk polskich i walczy ze Szwedami.
Jedną z cech charakterystycznych Charłampa jest jego naiwność. Janusz Radziwiłł bez problemy przekonuje go do swoich racji, idealizuje go i wierzy w jego nieomylność. Jednocześnie jest człowiekiem upartym, początkowo nie chce się zgodzić na przełożenie

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!