Charrington – G. Orwell – Rok 1984
Zamień czytanie na oglądanie!
Pan Charrington jest postacią epizodyczną, właścicielem małego antykwariatu, mieszczącego się na obszarze dzielnicy „proli”. Wydaje się być postacią dobroduszną, potrafi wzbudzić zaufanie. Opowiada Winstonowi o czasach sprzed rewolucji, które pamięta, gdyż jest już mężczyzną starszym. Pan Charrington, zaprosił Winstona do obejrzenia antyków w pokoju na piętrze. Na ścianie znajduje się obraz starego kościoła świętego Klemensa, a pan Charrington recytuje fragment dziecięcego wierszyka, który zawiera jego nazwę. Wierszyk kończy się złowieszczym wersem, który brzmi w taki sposób a oto topór, który zetnie ci głowę. Julia zapamiętała więcej tekstu niż pan Charrington, jej wersja ma to samo złowieszcze zakończenie: A oto topór, który zetnie ci głowę!
Winston odbiera przycisk do papieru jako metaforę, pewien symbol wynajmowanego przez parę pokoju. Było to poniekąd ostrzeżenie, które w tamtym czasie było dla Winstona całkowicie niezrozumiałe. Nie wiemy jednak, czy rzeczywiście Charrington pamiętał czasy sprzed rewolucji, czy też była to napisana dla Niego przez partię rola do zagrania, aby zwabić Winstona, a następnie móc nakryć na myślozbrodni. Charrington dokonał sprzedaży notesu Winstonowi, na zgubę Smitha, który w tym notesie zaczął prowadzić dziennik. Antykwarysta wynajął Winstonowi pokój, gdzie mogły odbywać się Jego schadzki z Julią, podczas których para kochanków piła wino, uprawiała seks oraz omawiała pary antypaństwowej rewolty. Charrington miał za zadanie uśpić czujność bohaterów, następnie ujawnił się w charakterze Policjanta Myśli. Dzięki Charringtonowi możliwe stało się aresztowanie Winstona i Julii. W momencie ujmania pary, w ręku trzymał „Księgę” czyli biblię spiskowców, którą spisał Emanuel Goldstein.
Czytelnik nie wie czy ktoś taki jak Goldstein istnieje, czy też jest jedynie wytworem mistyfikacji, rodzajem papierka lakmusowego, który ma za cel wykrycie tych, którzy dokonują myślozbrodni. Policja Myśli usprawiedliwia swą zbrodniczą działalność mitem zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego.
Nikt nie wiedział w jaki
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!