Chilon Chilonides – H. Sienkiewicz – Quo vadis

Chilon Chilonides był drugoplanowym bohaterem powieści historycznej „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Był Grekiem, filozofem, oszustem. Nawrócił się na wiarę chrześcijańską, po czym zginął męczeńską śmiercią.
Pochodził prawdopodobnie z Mezembrii. Jego wygląd był podejrzliwy i nie budził zaufania. Chilon nie był stary, świadczą o tym nieliczne siwe włosy w jego zaniedbanej brodzie. Posiadał zapadły brzuch i wyglądał na zgarbionego. Głowa filozofa była wielka, zarazem małpia i lisia. Miał przenikliwe spojrzenie. Jego cera była żółtawa i pełna pryszczy, szczególnie na nosie. Ubierał się w niechlujny strój, który składał się z ciemnej tuniki z koziej wełny oraz dziurawego płaszcza.
Chilon był podstępnym i zachłannym człowiekiem. Inteligentny i przebiegły z łatwością pozyskiwał zaufanie innych ludzi. Był oszustem, który przedstawiał się jako mędrzec, lekarz i wróżbita. Szukał prostych sposobów na zarobek i podejmował się każdej pracy. Chętnie wykorzystywał oszustwa, aby osiągnąć swój cel. Był zamiłowany w winie, więc każde zarobione pieniądze przepijał.
Bezczelnie wyciągał od pracodawców pieniądze. Jedną z jego ofiar stał się Marek Winicjusz. Chilon został wynajęty przez młodego patrycjusza, dzięki poleceniu go przez niewolnicę Eunice, której kiedyś wróżył przyszłość. Miał za zadanie odnaleźć Ligię. Z chęcią podjął się zlecenia, ponieważ wypłatę dostawał regularnie z góry.
Oszust z zapałem zabrał się do poszukiwań. Chodził po mieście, rozpytywał o dziewczynę. Udało mu się dowiedzieć, co oznaczała ryba narysowana przez Ligię – był to symbol chrześcijaństwa. Kontynuując poszukiwania natrafił na starego niewolnika Eurycjusza płaczącego przy studni. W zamian za wprowadzenie do gminy chrześcijańskiej, dał mu pieniądze na wykupienie syna od ciężkiej, niewolniczej pracy, aby zyskać przychylność starca.
Podczas spotkania w domu modlitwy chrześcijan Chilon spotkał Glaukosa. Okazuje się, że Chilonides kiedyś wydał go i jego rodzinę handlarzom niewolników. Doprowadził do porwania żony Glaukosa, zabicia jego dzieci i skatowania przyjaciela. Oszust zaczął obawiać się zemsty ze strony chrześcijanina. Z tego powodu namówił Urusa, aby zabił lekarza oskarżając go o zdradę.
Dowiedziawszy się o
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!