Chilon Chilonides – H. Sienkiewicz – Quo vadis

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chilon Chilonides – H. Sienkiewicz – Quo vadis, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Chilon Chilonides był drugoplanowym bohaterem powieści historycznej „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Był Grekiem, filozofem, oszustem. Nawrócił się na wiarę chrześcijańską, po czym zginął męczeńską śmiercią.

Pochodził prawdopodobnie z Mezembrii. Jego wygląd był podejrzliwy i nie budził zaufania. Chilon nie był stary, świadczą o tym nieliczne siwe włosy w jego zaniedbanej brodzie. Posiadał zapadły brzuch i wyglądał na zgarbionego. Głowa filozofa była wielka, zarazem małpia i lisia. Miał przenikliwe spojrzenie. Jego cera była żółtawa i pełna pryszczy, szczególnie na nosie. Ubierał się w niechlujny strój, który składał się z ciemnej tuniki z koziej wełny oraz dziurawego płaszcza.

Chilon był podstępnym i zachłannym człowiekiem. Inteligentny i przebiegły z łatwością pozyskiwał zaufanie innych ludzi. Był oszustem, który przedstawiał się jako mędrzec, lekarz i wróżbita. Szukał prostych sposobów na zarobek i podejmował się każdej pracy. Chętnie wykorzystywał oszustwa, aby osiągnąć swój cel. Był zamiłowany w winie, więc każde zarobione pieniądze przepijał.

Bezczelnie wyciągał od pracodawców pieniądze. Jedną z jego ofiar stał się Marek Winicjusz. Chilon został wynajęty przez młodego patrycjusza, dzięki poleceniu go przez niewolnicę Eunice, której kiedyś wróżył przyszłość. Miał za zadanie odnaleźć Ligię. Z chęcią podjął się zlecenia, ponieważ wypłatę dostawał regularnie z góry.

Oszust z zapałem zabrał się do poszukiwań. Chodził po mieście, rozpytywał o dziewczynę. Udało mu się dowiedzieć, co oznaczała ryba narysowana przez Ligię – był to symbol chrześcijaństwa. Kontynuując poszukiwania natrafił na starego niewolnika Eurycjusza płaczącego przy studni. W zamian za wprowadzenie do gminy chrześcijańskiej, dał mu pieniądze na wykupienie syna od ciężkiej, niewolniczej pracy, aby zyskać przychylność starca.

Podczas spotkania w domu modlitwy chrześcijan Chilon spotkał Glaukosa. Okazuje się, że Chilonides kiedyś wydał go i jego rodzinę handlarzom niewolników. Doprowadził do porwania żony Glaukosa, zabicia jego dzieci i skatowania przyjaciela. Oszust zaczął obawiać się zemsty ze strony chrześcijanina. Z tego powodu namówił Urusa, aby zabił lekarza oskarżając go o zdradę.

Dowiedziawszy się o

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!