Chłopi – S. Wyspiański – Wesele

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chłopi – S. Wyspiański – Wesele, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Dramat synkretyczny pt. „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego ukazuje portret społeczeństwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku. Głównym motywem utworu jest konfrontacja dwóch środowisk – inteligencji i chłopów. W ówczesnych czasach ludność była zamknięta w zaklętym kręgu narodowych mitów. Chłopi nie byli zdolni do przełamania swego marazmu i bierności. Nie potrafili zrozumieć różnic pomiędzy własnymi postawami, a ludnością miejską. Krakowska inteligencja nie umiała spełnić oczekiwań chłopów i nie potrafiła przestać czuć nad nimi wyższości. Mieszczanie uciekali od życia w stronę sztuki oraz literatury. Brak społecznej jedności, powtarzanie błędów sprzed lat oraz ciągła pamięć o dramatycznym wydarzeniu (rzezi szlachty dokonanej przez chłopów) nie pozwoliły zrealizować wizji wspólnego odzyskania niepodległości.
Chłopi przedstawieni w „Weselu” cechują się prostotą, swojskością, spokojem i witalnością. Charakteryzuje ich niezwykła otwartość, ambicja, ciekawość świata, siła, a także poczucie własnej wartości. Ludność wiejska jest egoistyczna, zawzięta i przywiązana do wartości materialnych. Chłopi są bardzo niesamodzielni i niewykształceni, dlatego potrzebują przywództwa w postaci osób wywodzących się z inteligencji. Ludzie miastowi zazdroszczą im podejścia do życia i są zafascynowani chłopską zdolnością i gotowością do działania. Interesują się wsią, lecz czują niechęć i wyższość nad ludźmi stamtąd się wywodzących. Mieszczanie mają poczucie dekadenckiego wypalenia oraz są bardzo znudzeni życiem. Cechuje ich brak poczucia odpowiedzialności za zbiorowość i niezdolność do podjęcia czynu w sprawie narodowowyzwoleńczej.

Mieszkańcy wsi Bronowice to m.in.:
– Pani Młoda – Jadwiga Mikołajczykówna, siostra Anny i Marysi, nieśmiała, naiwna, prostolinijna i delikatna 17-letnia dziewczyna, trzyma się zasad panujących na wsi
– Gospodyni – Anna Tetmajerowa z Mikołajczyków, najstarsza z sióstr Panny Młodej, zaradna i stanowcza, jest autorytetem dla swojego męża pochodzącego z miasta
– Czepiec – wuj Mikołajczykówien, Błażej Czepiec, chara

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!