Chmielnicki Bohdan Zenobi – H. Sienkiewicz – Ogniem i mieczem
Zamień czytanie na oglądanie!
Charakterystyka Bohdana Zenobiego Chmielnickiego (zwanego również „Chmielem”) – Henryk Sienkiewicz ” Ogniem i mieczem”.
Bohdan Zenobi Chmielnicki to w powieści Sienkiewicza (również w historii Rzeczypospolitej) postać mocno negatywna. Jest to egoistyczny przywódca Kozaków, niepotrafiący oddzielić własnych korzyści i ambicji (inaczej – prywaty) od dobra ludu ukraińskiego.
Jest to mężczyzna w sile wieku, średniego wzrostu. Ma szerokie ramiona i czarne wąsy, na końcu zwijające się w dwie urodziwe kiście. Głowę ma ogromną, posiada na niej oczy nieco skośnie, jak u Tatara.
Poznajemy go w stepie pod Czehryniem, gdy jest napadany przez łotrzyków jego sąsiada Czaplińskiego, podobno za sprawy „prywatne”. Być może ta sprawa prywatna miała oszukać Skrzetuskiego, który go uratował. Lecz może to również świadczyć o tym, że Chmielnicki jeszcze przed powstaniem nie rozróżniał rzeczy osobistych, a dobra Kozaków.
Szlachcic ruski nie widzi równych sobie istnień w swoich dowódcach, ani nawet w królu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Działa bardzo egoistycznie i okrutnie. Nie widzi nic złego w wykorzystywaniu jeńców jako mięsa armatniego, mającego za zadanie wrzucanie worków z piaskiem do polskiej fosy.
Jest gotowy na wszystko by dostać „Jaremę”. Sprowadza z tego powodu Tatarów, którzy niby „pomagają” jeśli pomocą można nazwać palenie i pustoszenie kraju sojusznika. Nie zwraca uwagi na okrutne traktowanie jeńców wziętych do niewoli w bitwach.
Bohdan Chmielnicki nie waha się posłużyć zdradą, aby osiągnąć głównie prywatne i osobiste korzyści. Przykładem na tę cechę charakteru Kozaka jest wykradnięcie listów Barabaszowi i upublicznienie ich.
Jest gotów na wszystko, aby zemścić się na Czaplińskim. Z tego powodu pcha do wojny wiele narodów (ukrywa to pod pretekstem krzywd jakich doznają Kozacy). Doprowadza to do tego, że mężczyźni ukraińscy walczą w bitwach, w czasie gdy Tatarzy palą jego chatę i biorą rodzinę w jasyr.
Jest bardzo okrutny, dobrze wie o brutalnym wykorzystywaniu szlachcianek (oczywiście „Laszek”) przez zgraje chłopstwa, powszechnie zwanego „czernią”. Jednak nie on jeden. Narrator opisuje również bestialskie działania przywódców kozacki
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!