Chochoł – S. Wyspiański – Wesele

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chochoł – S. Wyspiański – Wesele, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

„Chochoł – S. Wyspiański – Wesele”
Dramat „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego to utwór reprezentatywny epoki Młodej Polski. Twórcy tej epoki powrócili do haseł niepodległościowych żywych na kartach literatury w romantyzmie. Zgodnie z tendencjami w twórczości literackiej utwór stanowi podjęcie próby powrotu do trudnego i bolesnego tematu sytuacji ojczyzny – jest pełen symboliki i metafor użytych w celu wyłożenia odbiorcy nie zawsze przyjemnych, lecz prawdziwych faktów o sytuacji Polski i Polaków. Postać Chochoła, choć nie gra pierwszorzędnej roli w dramacie, jest idealnym przykładem użycia metafory i symboliki w tym kontekście. Przed próbą interpretacji funkcji i znaczenia tej postaci w utworze Wyspiańskiego warto dowiedzieć się, że w rzeczywistości chochoł to słomiana osłona zakładana na krzewy w celu ocieplenia ich i umożliwienia im przeżycia zimy. W „Weselu” Chochoł, stojący przed bronowicką chatą, okrywa różany krzew.
Chochoł pojawia się na kartach dramatu w momencie zaproszenia go na wesele przez Pana Młodego, który robi to za namową Poety. Słomiana osłona „ożywa” i przybywa na uroczystość. W tym momencie rozpoczyna się ważna część dramatu, w której fantastyczne i realistyczne postacie występują obok siebie. W scenie, w której dochodzi do jego spotkania z Isią, zapowiada przybycie na wesele tych pierwszych – licznych zjaw i widm, będących uosobieniami marzeń lub wyrzutów sumienia wybranych gości. Na uwagę zasługuje fakt, że dziewczynka przepędza słomianą kukłę, nazywając ją „śmieciem”. Świadczy to o nieprzyjemnym wyglądzie zewnętrznym Chochoła.
Chochoł po raz kolejny pojawia się w scenie szeroko znanej i opisywanej jako „Chocholi taniec”. Jego postać ukazuje się, gdy Jasiek zdaje sobie sprawę, że zgubienia złotego rogu, którego dźwięk miał rozpocząć powstanie. Chochoł nakazuje przerażonemu Jaśkowi rozbrojenie oczekującego przed chatą tłumu. Rzuca on na zebranych czar – gra on monotonną muzykę, do której goście weselni poruszają się niczym marionetki. Chocholi taniec ma miejsce w momencie, gdy akcja dramatu osiąga kulminacyjny punkt. Czytelnik może oczekiwać wybuch

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!